Ludzie proszą o pomoc za pomocą mimiki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W toku ewolucji wykształciła się u człowieka umiejętność podświadomego sygnalizowania próśb o pomoc za pomocą mimiki. Takiej umiejętności nie posiadają bliscy krewniacy ludzi, szympansy.

Naukowcy brytyjscy z University of Portsmouth przeprowadzili badania porównawcze zachowań dzieci i szympansów. Rejestrowano reakcje grupy trzylatków i sześciolatków oraz szympansów w wieku 7-25 lat.

Dzieciom i szympansom pokazywano plastikowe, przezroczyste pudełko. Gdy badano dzieci, w jego środku znajdowała się zabawka, natomiast podczas badania szympansów – do środka wkładano banana.

Naukowcy pokazywali obu grupom, w jaki sposób otwiera się pudełko, jednak po kryjomu zamykali je tak, że nie dało się go otworzyć. Następnie obserwowali mimikę twarzy dzieci i szympansów podczas ich zmagania się z wieczkiem pudełka.

U dzieci, im dłużej walczyły z pudełkiem, tym wyraźniej pojawiał się grymas "zdeterminowania" – zaciśniętych ust i uniesionej brody. U szympansów żadna mimika nie pojawiała się. Natomiast podobny wyraz twarzy przybierają one, gdy są złe.

Relacje społeczne u ludzi są znacznie bogatsze niż u szympansów. Zdaniem naukowców, taki wyraz determinacji na twarzy wyewoluował jako podświadomy sygnał prośby o pomoc.

Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma "Biology Letters".(PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera