Rusza odbudowa spalonego włoskiego centrum nauki

Rys. Fotolia
Rys. Fotolia

Słynne neapolitańskie centrum nauki Citta della Scienza, które spłonęło niemal całkowicie wiosną 2013 roku, będzie odbudowane. Umowę w sprawie odbudowy 4 marca podpiszą władze Citta, przedstawiciele włoskiego rządu, regionu Campania i władze Neapolu.

"To ważny dzień nie tylko dla Włochów, ale dla całego, międzynarodowego środowiska centrów nauki - podkreśla na swojej stronie internetowej warszawskie Centrum Nauki Kopernik (CNK). - Z tej okazji nasi włoscy przyjaciele urządzają naukową fiestę".

Neapolitańskie centrum nauki Citta della Scienza otwarto w 1996 roku. W 2005 roku otrzymało europejską nagrodę dla najbardziej innowacyjnego ośrodka muzealnego. Na początku marca 2013 roku placówka spłonęła niemal całkowicie.

„Ten piękny, zabytkowy budynek położony bezpośrednio nad Zatoką Neapolitańską w dawnej fabryce chemicznej spalił się w 15 minut" - mówił PAP dyrektor CNK Robert Firmhofer, który jako ówczesny szef Europejskiej Sieci Muzeów i Centrów Nauki (ECSITE) do Neapolu poleciał kilka dni po wydarzeniu.

„Citta della Scienza to jedno z najbardziej innowacyjnych i najprężniej działających centrów nauki w Europie. Było miejscem spotkania naukowców, polityków, biznesmenów i artystów” – wyjaśniał.

To, co zdarzyło się w Neapolu, w całych Włoszech postrzegane było jako atak na instytucję kulturalną, próbę zniszczenia istotnych wartości kulturalnych i edukacyjnych, a także europejskich. Nie było wiadomo, kto i dlaczego podpalił centrum.

Citta stała się symbolem społecznego zaangażowania. Poparcie dla placówki wyrazili mieszkańcy Neapolu, którzy w 15 tys. demonstracji przeszli ulicami miasta, krzycząc "Basta!", co oznaczało wolę przywrócenia ulic Neapolu jego mieszkańcom. Wyrazy wsparcia dla Citta della Scienza przekazywały zarówno inne centra nauki i muzea, a nawet Europejska Agencja Kosmiczna.

Budynek Citta della Scienza przebudowano z XVIII-wiecznej fabryki chemicznej znajdującej się w dawnej przemysłowej dzielnicy nadmorskiej. Każdego roku centrum nauki przyciągało około 350 tys. zwiedzających, skupiało też 34 firmy głównie z branży telekomunikacji.(PAP)

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: młodsze pokolenia tworzą silniejsze więzi emocjonalne ze swoimi psami

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Dieta związana z piwem mniej zdrowa niż ta związana z winem i wódką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera