Wcześniej niż zazwyczaj nad Biebrzą pojawiły się żurawie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Biebrzańskim Parku Narodowym - znacznie wcześniej niż zazwyczaj - pojawiły się żurawie, które wróciły na miejsca lęgowe. Widziano już też gęsi gęgawy i skowronki. Park podkreśla, że ptaki te są pierwszymi zwiastunami nadchodzącej wiosny.

Żurawie widziano i słyszano nad Biebrzą po raz pierwszy 14 lutego. Park poinformował w piątek na swojej stronie internetowej, że tak wcześnie po zimie tych ptaków nie było w tym od dawna. W ciągu kilku ostatnich lat żurawie pojawiały się nad Biebrzą najwcześniej w ostatnich dniach lutego lub w marcu. Kilka dni po żurawiach pojawiły się też skowronki.

Żurawie były już m.in. widziane w okolicach Gugien oraz przy tzw. carskiej drodze. Park podkreśla, że chodzi o te ptaki, które z pewnością wróciły po zimie, choć były też żurawie, które zimowały nad Biebrzą, bo były tam widziane w styczniu przed falą sporego ochłodzenia.

"Równie szybko jak żurawie zajęły swoje miejsca lęgów w trzcinowiskach nad Biebrzą gęsi gęgawy. W ich przypadku jednak coraz trudniej jest odróżnić obserwacje ptaków przylotnych od zimujących. W parę dni po żurawiach pojawiły się w dolinie Biebrzy również pierwsze skowronki" - podaje Biebrzański Park Narodowy.

Najbliższą okazją do obserwacji ptasich zwiastunów wiosny będzie w sobotę i niedzielę 45. Wszechnica Biebrzańska. Miłośnicy biebrzańskiej przyrody będą w sobotę rozmawiać w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy o obszarach objętych ochroną Natura 2000 nad Biebrzą. W niedzielę uczestnicy wszechnicy odbędą wycieczkę terenową.(PAP)

kow/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera