Pierwsze polskie wykopaliska w Armenii

W Metsamor – jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w okolicach Erewania rozpoczęli badania wykopaliskowe archeolodzy z Instytutu Archeologii UW – poinformował PAP dr Krzysztof Jakubiak, kierownik projektu.

W ubiegłym sezonie archeolodzy otworzyli dwa wykopy, w których prace będą kontynuowane w tym roku. Pierwszy na cytadeli, gdzie uchwycili fragment ulicy, która była centralną arterią umocnionej twierdzy. Odsłonięte warstwy zostały datowane na okres od połowy epoki brązu, aż po jej schyłek. W późniejszych czasach ulica ta przestała mieć znaczenie komunikacyjne, a cała przestrzeń wewnętrzna w obrębie cytadeli została przebudowana.

„Najprawdopodobniej wiązać możemy ten proces z podbojem terenów doliny Araksu przez dynamicznie rozwijające się królestwo Urartu – starożytnego państwa rozciągającego się od obecnego Iranu przez Armenię po Turcję. Dalsze prace mogą dopiero potwierdzić nasze przypuszczenie” – wyjaśnia dr Jakubiak.

Drugi wykop zlokalizowano w dolnym mieście, gdzie archeolodzy natrafili na fragmenty zabudowy. Prace miały na celu rozpoznanie założenia miejskiego przylegającego do cytadeli.

„Najprawdopodobniej po upadku Urartu miasto dolne zostało porzucone, o czym świadczy znaleziony przez nas pochówek w ruinach opuszczonych domów datowany na schyłek epoki achemenidzkiej lub na sam początek epoki hellenistycznej” – opisuje dr Jakubiak.

Wykopaliska w tym sezonie koncentrowały się na pozostałościach z okresu środkowej epoki brązu i epoki żelaza. Znaleziono kilka przedmiotów potwierdzających użytkowanie tego miejsca w czasach achemenidzkich (VI-IV wiek p.n.e.)

Metsamor jest chronionym stanowiskiem archeologicznym o statusie rezerwatu archeologicznego. Wykopaliska w jego obrębie prowadzone są od 1965 roku. W okresie świetności od IV do II tysiąclecia p.n.e. osada zajmowała ponad 10 hektarów i otoczona była przez mury cyklopie. We wczesnym okresie żelaza od XI do IX wieku Metsamor rozrosło się do prawie 100 hektarów. Centralną część w postaci twierdzy otaczały kompleksy świątynne z siedmioma sanktuariami. W tym czasie było to jedno z najważniejszych centrów kulturowych i politycznych w dolinie Araksu. Od VIII wieku p.n.e. Metsamor weszło w składa królestwa Uraratu – biblijnego królestwa Ararat. Miejsce było stale zasiedlane aż do XVII wieku.

Polacy rozpoczęli wykopaliska w Metsamor na mocy umowy, jaką wiosną 2013 roku podpisał dyrektor Instytutu Archeologii UW - w porozumieniu z kierownictwem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW - z Instytutem Archeologii Akademii Nauk Armenii oraz Ministerstwem Kultury Armenii. Pierwszy sezon odbył się we wrześniu i na początku października 2013 roku. Kolejny planowany jest na wrzesień 2014 roku.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • Odsłonięte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku relikty wartowni nr 5 i willi oficerskiej na Westerplatte, 2021 (aldg) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów odkryto na Westerplatte

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera