Polska młodzież pomaga NASA

Pięcioro młodych Polaków przebywających w Południowej Walii przyczyniło się do opracowania aplikacji dla amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) – poinformował PAP Mirco Cordeiroz z organizacji The Valleys Regional Equality Council.

Krystian Kobierecki, Dariusz Dominiak, Gabriela Misaczek, Jakub Misaczek i Mateusz Misaczek testowali aplikację Space Place Prime dla systemu iOS (na iPhona, iPada oraz Apple TV2) oceniając jej mocne i słabe strony. Ich opinie okazały się na tyle znaczące, że wpłynęły także na kształt innych aplikacji, mających promować dokonania NASA oraz rozbudzać zainteresowanie nauką, technologią i matematyką.

Polska grupa uzyskała wsparcie w ramach projektu Priority 1 - Raising Skills and Aspirations of Young BME People II, finansowanego za pośrednictwem walijskiego rządu przez Europejski Fundusz Społeczny.

Projekt ten ma na celu przygotowanie młodych ludzi należących do mniejszości etnicznych do wejścia na rynek pracy – poprzez rozwijanie pewności siebie, twardych i miękkich umiejętności oraz stwarzanie nowych możliwości.

Jak zaznaczył senior development officer and a STEM ambassador Mirco Cordeiro choć Południowa Walia należy do najmniej rozwiniętych obszarów Europy, projekt dowiódł, że gdy przed młodymi ludźmi stawia się wyzwania i daje im możliwości, chwytają sposobność obiema rękami aby pokazać, że mogą dać coś od siebie społeczeństwu.

“Wzięcie udziału w tym projekcie pozwoliło mi zyskać wiedzę, która przyda się w przyszłości. Każdy marzy o współpracy z NASA. Wciąż nie mogę uwierzyć, że dostałem od nich certyfikat. Jestem bardzo wdzięczny za tę wyjątkową szansę” - powiedział cytowany w komunikacie Jakub Misaczek.

Nancy Leon, kierowniczka zespołu NASA Space Place podziękowała polskiej grupie za jej wkład i potwierdziła, że NASA ma w lutym udostępnić aplikację w wersji dla systemu Android.

Aplikacja będzie wkrótce dostępna pod adresem http://spaceplace.nasa.gov/

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera