
Od 31 stycznia w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można obejrzeć wystawę fotografii Roberta Słabońskiego - „Odkrywanie tajemnic Majów. Polskie wykopaliska w Gwatemali”. Autor towarzyszy polskim archeologom w różnych zakątkach globu.
Zespół pod kierownictwem dr,. Jarosława Źrałki oraz Wiesława Koszkula z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prowadzi badania w Nakum w Gwatemali od 2006 roku. Miejsce to jest jednym z ważniejszych ośrodków kultury Majów, położonym w północno-wschodniej Gwatemali na obszarze tzw. Parku Triangulo.
Jak czytamy w komunikacie muzealników, w trakcie badań archeolodzy natrafili w Nakum na ogromnych rozmiarów grobowiec królewski zawierający naczynia, pozostałości szkieletu i setki jadeitowych ozdób, wśród których wielkością i bogactwem wyróżniał się zwłaszcza pektorał.
Okazało się, że grobowiec nie był obrabowany, mimo tego, że w górnej części piramidy znajdowały się dwa wkopy rabunkowe. Grobowiec wyposażony był w kilka naczyń ceramicznych oraz ponad 460 paciorków z jadeitu i muszli, tworzących kilkanaście naszyjników i innych ozdób. W okolicy klatki piersiowej zmarłego, poniżej bogatego wielorzędowego naszyjnika z jadeitu, znajdował się bezcenny jadeitowy pektorał, pokryty z jednej strony rytym przedstawieniem twarzy mężczyzny, a z drugiej strony serią hieroglifów.
Analizy epigrafików wykazały, że pierwszy glif oznacza nazwę pektorału, drugi i trzeci hieroglif funkcjonują razem, oznaczając nazwę ośrodka oraz tytuł królewski nieznanego wcześniej władcy, którego imię można z kolei odczytać jako Ixiim Chan (czyt. iszim czan, „bóg kukurydzy-wąż”). To nie jedyne spektakularne znalezisko krakowskich archeologów w Nakum. (O wynikach prac polskiej misji serwis Nauka w Polsce informował wielokrotnie, m.in. tu i tutaj).
Ekspozycja będzie dostępna do 27 kwietnia. Muzealnicy zapraszają na wernisaż, który odbędzie się 30 stycznia o godz. 16.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach (al. W. Korfantego 3). Swoją obecność zapowiedzieli ambasador Republiki Gwatemali w Berlinie, Carlosa Jimeneza Licona oraz archeolodzy - Robert Słaboński, dr Jarosław Źrałka, Wiesław Koszkul. Kuratorem wystawy z ramienia Muzeum Śląskiego jest dr Renata Abłamowicz.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.