Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.05.2022
PL EN
16.01.2014 aktualizacja 16.01.2014

13 mln zł dla przedsiębiorców z kujawsko pomorskiego na "Voucher badawczy"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przedsiębiorcy z regionu kujawsko-pomorskiego mogą ubiegać się o dotacje na współpracę z naukowcami. Samorząd wojewódzki na program "Voucher badawczy" przeznaczył w tym roku ok. 13 mln zł.

\"Współpraca podmiotów gospodarczych i jednostek naukowych jest korzystna dla obu stron, czego dowodem jest duże zainteresowanie programem. Pierwsza edycja takiego przedsięwzięcia okazała się sukcesem, a środki rozdysponowane w jego ramach przyczyniają się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw z naszego województwa\" - podkreślił w czwartek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

\"Voucher badawczy\" to projekt samorządu województwa zlecony do realizacji Związkowi Pracodawców \"Pracodawcy Pomorza i Kujaw\". Zakończona w 2013 roku pilotażowa edycja projektu spotkała się z dużym zainteresowaniem firm z regionu kujawsko-pomorskiego.

\"W ramach czterech zrealizowanych konkursów o dofinansowanie, wybrano wówczas 184 przedsięwzięcia badawcze, które zostały objęte umowami wsparcia. Vouchery na realizację badań otrzymały 152 przedsiębiorstwa, spośród których 32 skorzystały z vouchera dwukrotnie, a wartość całego rozdysponowanego wsparcia to ponad 8 milionów złotych\" - dodał marszałek.

Jak zaznaczył Całbecki, w ciągu dwóch ostatnich lat dzięki temu do 152 firm trafiło ponad 8 milionów złotych.

W ramach przygotowanej na 2014 rok edycji programu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki na dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych. Fundusze mogą otrzymać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu kujawsko-pomorskiego.

W nowym programie przewidziane są dwie formy wsparcia: voucher badawczy indywidualny oraz kooperacyjny. Na realizację całego projektu przeznaczono 13 milionów złotych.

\"Voucher badawczy jest jedną z wielu form wspierania przez samorząd województwa firm w regionie, a na rozwój przedsiębiorczości przeznaczyliśmy co czwartą złotówkę z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013, czyli ponad ćwierć miliarda złotych. Pomoc udzielana jest w postaci bezzwrotnych dotacji, pożyczek i poręczeń dla firm\" - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.

Wsparcie przeznaczane jest również na uzbrojenie terenów inwestycyjnych i tworzenie struktur wspierających stawianie pierwszych kroków w biznesie.

PAP - Nauka w Polsce

olz/ je/ mag/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022