Egipska policja przejęła wielką kolekcję skradzionych archeologicznych skarbów

Egipska policja zarekwirowała w Kairze ponad 1500 artefaktów skradzionych ze stanowisk archeologicznych – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Jak poinformowało Ministerstwo Starożytności Egiptu, w wyniku akcji policyjnej przeprowadzonej w ostatni poniedziałek i przeszukania prywatnego domu w Zawiyat Abu Musallem na przedmieściach Kairu, zarekwirowano 1524 skradzione wcześniej starożytne artefakty.

Według Mohameda Ibrahima, ministra starożytności Egiptu, wszystkie odzyskane przedmioty mają wielką wartość archeologiczną i zostały skradzione ze stanowisk archeologicznych w wyniku nielegalnych wykopalisk lub podczas grabieżczych napadów na egipskie magazyny antyków.

Wśród odnalezionych przez policję artefaktów z różnych okresów dziejów starożytnego Egiptu znajdują się posągi, amulety, a nawet kamienne fałszywe drzwi wykonane z wapienia, tzw. ślepe wrota, pochodzące z różnych starożytnych grobowców i symbolizujące wejście do świata pozagrobowego.

Zdaniem Ibrahima, wielka różnorodność antyków zgromadzonych przez przestępców wskazuje, że artefakty pochodzą z różnych miejsc i stanowisk archeologicznych.(PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera