Prehistoryczne grobowce odkryto w jaskini w Wietnamie

Sześć kamiennych grobów sprzed ponad 6000 lat odkryli archeolodzy w północnym Wietnamie – informuje serwis internetowy Thanh Nien News.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w jaskini Na Mo, położonej w pobliżu wioski Huong Ne w dystrykcie Ngan Son, w prowincji Bak Kan w Regionie Północno-Wschodnim graniczącym z Chinami.

Archeolodzy odkryli sześć zbudowanych z kamieni grobów, zawierających pozostałości ludzkich szkieletów bez głów oraz rozmaite kamienne narzędzia.

Jak poinformował prof. Trinh Nang Chung z Instytutu Archeologii w Hanoi, kierujący pracami wykopaliskowymi w jaskini, brak czaszek w odkrytych grobach może wskazywać na praktykowany wśród wczesnych ludów Azji Południowo-Wschodniej zwyczaj wykradania czaszek zmarłych w celu symbolicznego przejęcia ich siły.

Wiek znaleziska ustalono na ponad 6000 lat dzięki datowaniu muszli ślimaków, które zostały odkryte wewnątrz grobów.

Dwa z odkrytych grobów zawierały – oprócz ludzkich szczątków – kamienne narzędzia złożone tam prawdopodobnie jako przedmioty grobowe.

Według naukowców, nowe odkrycie w jaskini Na Mo uzupełnia dotychczasową wiedzę o prehistorycznych mieszkańcach obszarów dzisiejszego północnego Wietnamu.

Zdaniem ekspertów wcześniejsze badania archeologiczne w jaskini Na Mo wykazały, że jaskinia była schronieniem dla ludzi już wiele tysięcy lat temu – pierwsi jej mieszkańcy żyli w czasach mezolitycznej kultury Hoa Binh (12-10 tysięcy lat p.n.e.) oraz neolitycznej kultury Bac Son (10-8 tysięcy lat p.n.e.).

Do znalezisk z czasów tych kultur na stanowisku należą narzędzia i inne przedmioty z kamienia oraz fragmenty wyrobów ceramicznych – naczyń i ozdób. (PAP)

jot/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Istnieje duże ryzyko wymarcia wielu gatunków drzew z Amazonii

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera