Pozostałości średniowiecznego kościoła i cmentarza odkryto w Walii

Archeolodzy odkryli w północno-zachodniej Walii pozostałości kościoła i cmentarza z okresu średniowiecza – informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano na stanowisku w Harlech w hrabstwie Gwynedd podczas wykopalisk prowadzonych w pobliżu Zamku Harlech z XIII wieku, w związku z planami budowy nowego centrum turystycznego i hotelu dla zwiedzających.

Zamek Harlech został zbudowany w 1290 roku przez Edwarda I Długonogiego, króla Anglii panującego w latach 1272-1307, po podboju Walii dokonanym w 1283 roku.

Jak poinformował dr Iestyn Jones z firmy Archaeology Wales prowadzącej prace wykopaliskowe, na stanowisku odkryto ruiny budowli – prawdopodobnie kościoła – oraz liczne ludzkie szczątki pochowane w chrześcijański sposób.

Według dr I. Jonesa, odkryte ruiny budowli pochodzą z XV wieku lub są nawet starsze. Źródła historyczne wspominają o kościele w Harlech, a na lokalnej mapie sporządzonej w 1610 roku przez angielskiego kartografa Jana Speeda zaznaczono lokalizację kościoła naprzeciwko Zamku Harlech z adnotacją, że kościelna budowla jest stara i znajduje się już w wyjątkowo złym stanie.

Mimo tego, że nie zachowały się historyczne wzmianki o bezpośrednim związku tego kościoła z Zamkiem Harlech naukowcy przypuszczają, że kościół mógł powstać w okresie budowy zamku.

W średniowieczu zwykle przy zakładaniu nowych fortec i zamków w pobliżu budowano też kościół, młyn oraz jarmark.

Naukowcy planują przeprowadzenie dalszych badań na stanowisku oraz precyzyjne ustalenie wieku odkrytych szczątków.

Zamek Harlech wraz z trzema innymi zamkami w Walii został wpisany w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt pod nazwą „Zamki i mury miejskie króla Edwarda I w dawnym księstwie Gwynedd”. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera