Maksimum Geminidów za nami

Tegoroczne maksimum roju Geminidów trwało aż dobę, podczas której można było obserwować średnio około 100 meteorów na godzinę - informuje International Meteor Organization (IMO).

Tegorocznego maksimum aktywności roju Geminidów astronomowie oczekiwali 14 grudnia o godz. 6.45 rano. To dość dobry czas dla obserwatorów w Europie, przez co spodziewano się, że uda się dojrzeć na poziomie stu meteorów na godzinę.

Niestety pogoda, jak to często o tej porze roku bywa, nie dopisała. Na stronie International Meteor Organization (IMO) swoje wyniki z obserwacji zaprezentowało kilkudziesięciu obserwatorów z całego świata, którzy wykonali w sumie 260 obserwacji. Wynika z nich, że tegoroczne maksimum Geminidów było dość szerokie. Liczby godzinne na poziomie stu zjawisk na godzinę można było obserwować w przedziale od około południa 13 grudnia do południa 14 grudnia.

Na pełną analizę aktywności tegorocznych Geminidów przyjdzie poczekać do momentu, w którym IMO otrzyma raporty od wszystkich obserwatorów.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy WAT zbadają mikrobiotę jelitową astronautów na ISS

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera