Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Według analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad roślinne diety wydają się chronić przed różnymi schorzeniami, w tym nowotworami i chorobami krążeniowymi. Dla szerokich rekomendacji potrzebne są jednak jeszcze dodatkowe badania.

Wegańskie i wegetariańskie diety już od dłuższego czasu wiąże się z lepszymi parametrami zdrowia związanymi m.in. z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a także ogólnym ryzykiem śmierci.

Z kolei diety bogate w mięso, wysoko przetworzone produkty zbożowe, cukier i sól sprzyjają szybszemu zgonowi - przypominają naukowcy z Uniwersytetu w Bolonii.

Aby dokładniej zrozumieć potencjał opartych na roślinach stylów żywienia, włoski zespół przeanalizował 48 opublikowanych w latach 2000-2023 analiz prowadzonych wcześniej badań na temat związków takich diet z ryzykiem raka i chorób naczyniowych - wyniki opublikowano w piśmie "PLOS ONE".

Jak się okazało, wegańskie i wegetariańskie diety statystycznie wiążą się z obniżeniem nasilenia wielu czynników sprzyjających wspomnianym schorzeniom i śmierci. Badacze wymieniają m.in. niższe ciśnienie krwi, zdrowszy poziom glukozy i BMI. Spadało przy tym ryzyko choroby wieńcowej, a także raka układu pokarmowego i prostaty.

Jednocześnie naukowcy zauważyli np. to, że kobiety ciężarne na roślinnych dietach nie miały mniejszego ryzyka cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia. Autorzy analizy zastrzegają, że na jej wyniki mogły negatywnie wpływać liczne różnice między uwzględnionymi badaniami, dotyczące np. samych diet, pochodzenia uczestników czy czasu trwania badań. Mimo wszystko twierdzą, że „uzyskane rezultaty sugerują, iż oparte na roślinach diety wiążą się ze znaczącymi korzyściami dla zdrowia”.

Dodają jednak słowa ostrzeżenia przypominając, że niektóre roślinne style żywieniowe mogą wiązać się z niedoborem niektórych minerałów i witamin.

Stwierdzają przy tym, że przed wprowadzeniem szerokich rekomendacji potrzebne będą jeszcze dalsze prace badawcze.

„Nasze badanie ocenia różne oddziaływania diet wolnych od produktów zwierzęcych na zdrowie sercowo-naczyniowe i ryzyko raka, pokazując, że diety wegańskie mogą korzystnie działać na zdrowie człowieka. Mogą więc stanowić jedną ze skutecznych strategii chroniących przed najgroźniejszymi chronicznymi chorobami XXI wieku” – podsumowują naukowcy.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

  • Wirus małpiej ospy, Adobe Stock

    RPA/ Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera