Studenci, którzy już podczas studiów byli twórcami lub współtwórcami wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego zgłoszonego do ochrony, mogą wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2014 r.
Konkurs organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską adresowany jest do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz absolwentów, którzy w trakcie studiów byli twórcami lub współtwórcami wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego, zgłoszonego do ochrony.
Komisja konkursowa oceniająca zgłoszone rozwiązania przyzna od trzech do pięciu równorzędnych nagród głównych oraz wyróżnienia. Laureaci nagród głównych wezmą udział w 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie (02-06 kwietnia 2014 r.). Organizator sfinansuje zarówno koszty stoiska wystawienniczego, jak również podróży i pobytu twórców w Genewie.
Cele konkursu to m.in. promowanie studentów-wynalazców, angażowanie ich w działalność badawczo-rozwojową, zwiększenie zainteresowania studentów poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań na rzecz własnej działalności gospodarczej, upowszechnienie wiedzy na temat ochrony własności przemysłowej.
W ramach konkursu opracowywana jest internetowa baza informacyjna na temat wynalazków polskich studentów. Wyniki prac młodych badaczy prezentowane są tam w formie oferty adresowanej do instytucji otoczenia biznesu, klastrów, przedsiębiorców, partnerów biznesowych i jednostek naukowych, użytecznych w procesie komercjalizacji wynalazków.
W poprzedniej edycji przyznano pięć nagród głównych, w tym m.in. za metodę impregnacji materiałów, za opracowanie gniazda USB, do którego pendrive pasowałby obiema stronami czy za biodegradowalny opatrunek nanocelulozowy.
Ogólnopolski Konkurs "Student-Wynalazca" 2013/2014 jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską. Szczegóły konkursu oraz baza studentów-wynalazców na stronie: http://patenty.tu.kielce.pl/konkurs-student/
PAP - Nauka w Polsce
lt/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.