
Wszechstronna analiza prac szkoły lwowsko-warszawskiej i wprowadzenie jej dokonań do międzynarodowego dyskursu filozofii - za to osiągnięcie prof. Jan Woleński otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2013. Zwyciężył w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.
Profesor Jan Woleński - emerytowany profesor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - zajmuje się historią filozofii, logiką formalną i jej historią, filozofią języka i epistemologią, etyką i filozofią prawa. "Jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie filozofów polskich" - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Laureat kontynuuje tradycje szkoły lwowsko-warszawskiej, słynnego polskiego ośrodka myśli filozoficznej i logicznej powstałego pod koniec XIX w. we Lwowie pod egidą Kazimierza Twardowskiego. Dzięki pracom profesora Woleńskiego, a także jego kontynuatorów, polska filozofia analityczna została powszechnie uznana za jedno z największych osiągnięć humanistyki XX w.
Prof. Woleński rekonstruuje osiągnięcia przedstawicieli szkoły lwowsko-warszawskiej (m.in. Kazimierza Twardowskiego, Tadeusza Kotarbińskiego, Kazimierza Ajdukiewicza, Alfreda Tarskiego, Jana Łukasiewicza, Stanisława Leśniewskiego), które - w wielu przypadkach - dzięki jego publikacjom weszły do międzynarodowego kanonu współczesnej filozofii.
W swoich pracach analizuje klasyczne pojęcia epistemologii - gałęzi filozofii zajmującej się relacjami między zdolnościami poznawczymi podmiotu a światem i rzeczywistością - takie jak prawda, poznanie i wiedza. Przedmiotem jego badań są też szczegółowe zagadnienia epistemologiczne, metodologiczne i ontologiczne takie jak np. realizm, intencjonalność, znaczenie, nominalizm, reizm, konwencjonalizm, determinizm.
Prof. dr hab. Jan Woleński urodził się w 1940 r. w Radomiu. Ukończył filozofię i prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1968 r. uzyskał doktorat, a w 1972 r. – habilitację. Pracował w Katedrze Teorii Państwa i Prawa UJ i w Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Wrocławskiej, od 1988 r. jest związany z Instytutem Filozofii UJ. Tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskał w 1992 r.
Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie w Berkeley oraz Boston University oraz University of Pittsburgh. Był też profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Salzburgu, Lwowie, w chińskim Sun Yat-sen i jerozolimskim Hebrew University. Wykładał w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Poznańskim. Inicjował wiele konferencji naukowych poświęconych polskiej filozofii zorganizowanych za granicą, m. in. w Jerozolimie, Montrealu, Paryżu, Wiedniu i Tel Avivie.
Jest członkiem polskich i zagranicznych organizacji naukowych: Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki, Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Polskiej Akademii Nauk, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiej Akademii Umiejętności. Obecnie jest przewodniczącym Komitetu Etyki w Nauce PAN.
Należy do licznych rad redakcyjnych krajowych i zagranicznych, zarówno czasopism, jak też serii książkowych. Wypromował 25 doktorów. Jest autorem łącznie prawie 2000 publikacji, w tym 650 zagranicznych. Wśród nich jest m.in. 29 książek, w tym 5 monografii oraz 620 artykułów. Do jego najważniejszych książek należą: Filozoficzna szkoła lwowsko-warszawska, Epistemologia. Poznanie, prawda, wiedza i realizm. Jego prace ukazały się po polsku, angielsku, francusku, hebrajsku, hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku, rumuńsku i ukraińsku.
Prof. Woleński jest laureatem licznych nagród, w tym: Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego w dziedzinie filozofii, nagrody Societatis Scientiarium Varsoviensis Premium Triennale, Nagrody Ministra Edukacji (1993), Nagrody Miasta Krakowa za osiągnięcia naukowe (1996), Nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe (2002), Lauru Jagiellońskiego (2009). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.