Setki osób zainteresowanych filozoficznymi pytaniami o początek Wszechświata, pochodzenie życia czy prawa rządzące przyrodą, przybywają na wykłady ks. prof. Michała Hellera i ustawiają się w kolejkach po jego autograf. Badacz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II kandyduje - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ks. prof. Michał Heller jest wybitnym filozofem i teologiem, specjalizuje się m.in. w filozofii przyrody, fizyce czy kosmologii. Jest autorem kilkudziesięciu książek. Wśród jego najnowszych publikacji znalazły się książki "Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą", "Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia - Filozofia - Kosmologia" czy "Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu",
Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Templetona, przyznawaną za przerzucanie mostów między religią a nauką. Otrzymał ją w 2008 r. Nagrodę - 1,6 mln dolarów przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Centrum to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Celem centrum są badania interdyscyplinarne koncentrujące się wokół relacji między nauką, filozofią i religią. Jednym z programowych zadań centrum jest popularyzacja nauki.
"Nie sposób wymienić wszystkich przedsięwzięć popularyzatorskich, w których brał udział ks. prof. Michał Heller - informuje w zgłoszeniu kandydatury Łukasz Kwiatek, rzecznik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. - Każdego roku jest to kilkanaście wykładów, a w każdym z nich bierze udział kilkaset osób" - pisze rzecznik i dodaje, że są to wykłady nie tylko w Polsce, ale i w wielu ośrodkach akademickich na całym świecie. Wśród najciekawszych takich wydarzeń było m.in. spotkanie w filharmonii połączone z odczytywaniem przez ks. prof. Hellera "Filozofii przypadku", a także spotkanie w krakowskim kinie Kijów połączone z oglądaniem zdjęć różnych obszarów kosmosu.
"Ks. prof. Heller posiada rzadką umiejętność mówienia językiem literackim o takich zagadnieniach jak czasoprzestrzeń w teorii względności, rola geometrii nieprzemiennych w opisie nielokalnych zjawisk zachodzących w erze Plancka czy logika zapętleń w podejściu antyfundacjonistycznym w filozofii. Jak udaje mu się to robić – to już jego tajemnica" - komentuje rzecznik CKBI. Wyjaśnia, że o zainteresowaniu działalnością prof. Hellera świadczą tłumy osób, które przybywają na wykłady filozofa i ustawiają się w kolejkach po jego autograf.
Ks. prof. Heller liczne artykuły opublikował w "Tygodniku Powszechnym" . Poza tym nagrania wykładów prof. Hellera znaleźć można na kanale YouTube CKBI.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.