Troszcząc się o zęby, dbamy o serce

Dbając o higienę jamy ustnej możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego - przekonują naukowcy na łamach "Journal of the American Heart Association".

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia (USA) wykazały, że wraz z poprawą zdrowia dziąseł, ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic ulega znacznemu zmniejszeniu. Analizowane dane dotyczyły 420 dorosłych osób, biorących udział w szerzej zakrojonych badaniach Oral Infections and Vascular Disease Epidemiology Study (INVEST).

Naukowcy pobrali próbki płytki nazębnej i zbadali 11 szczepów bakterii wywołujących parodontozę, a także poziom interleukiny - 1 beta, będącej markerem stanu zapalnego.

Po trzech latach obserwacji naukowcy stwierdzili, że poprawa zdrowia dziąseł i zmniejszenie liczebności niektórych bakterii przełożyło się na wolniejsze postępowanie zmian miażdżycowych w tętnicy szyjnej (na podstawie grubości kompleksu intima-media). Zaobserwowano także odwrotną zależność - im gorszy był stan dziąseł, tym wyższe było ryzyko rozwoju miażdżycy. Związek ten był wyraźny po uwzględnieniu takich czynników jak poziom cholesterolu, wskaźnik masy ciała, cukrzyca czy palenie papierosów.

Bakterie obecne w jamie ustnej mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy tętnic. Jak wykazały badania prowadzone wcześniej na zwierzętach, mogą one wywoływać odpowiedź immunologiczną, która z kolei może zapoczątkować lub nasilić stan zapalny zwiększający ryzyko miażdżycy - piszą naukowcy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kryształy inspirowane biologią odzyskują wodę z powietrza

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera