
W Luksorze replika grobowca faraona Tutanchamona zostanie udostępniona zwiedzającym – informuje serwis internetowy Ahram Online.
Jak poinformował Mostafa Amin z Ministerstwa ds. Starożytności Egiptu, komitet zarządzający egipskimi antykami podjął decyzję o ustawieniu gotowej repliki grobowca Tutanchamona na zachodnim brzegu Nilu w Luksorze obok przekształconego w muzeum domu Howarda Cartera, angielskiego archeologa i odkrywcy grobowca Tutanchamona w 1922 roku w pobliskiej Dolinie Królów w Tebach Zachodnich.
Tutanchamon był władcą Egiptu w czasach XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), panującym w latach 1333-1323 p.n.e.
W Muzeum Howarda Cartera eksponowane są obecnie narzędzia i przyrządy, którymi posługiwał się odkrywca podczas swoich badań i prac wykopaliskowych.
Replika pozostanie w Luksorze do czasu zakończenia budowy Wielkiego Muzeum Egipskiego, największego muzeum archeologicznego na świecie o powierzchni 50 hektarów, którego budowę rozpoczęto w miejscu położonym w odległości około 2 km od Piramid w Gizie.
Replika grobowca Tutanchamona, przekazana w darze Egiptowi, powstała dzięki współpracy Fundacji Factum z siedzibą w Madrycie, Towarzystwa Przyjaciół Królewskich Grobowców Egiptu z siedzibą w Zurychu oraz Uniwersytetu Bazylejskiego – najstarszej uczelni Szwajcarii.
Prace przy tworzeniu kopii grobowca Tutanchamona zostały rozpoczęte w 1988 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Królewskich Grobowców Egiptu za zgodą ówczesnej Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu (obecnie Ministerstwo Starożytności Egiptu).
Produkcję repliki grobowca rozpoczęto w 2009 roku i ukończono w październiku 2012 roku, a miesiąc później została przekazana w darze Egiptowi przy okazji obchodów 90-lecia odkrycia dokonanego przez Howarda Cartera.
Eksperci z Factum Arte stworzyli wierną kopię grobowca dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu pomiarowego, umożliwiającego tworzenie trójwymiarowych obrazów obiektów.
Według Jakuba Macmillan-Scotta, prezesa Fundacji Factum, instalacja repliki grobowca stworzy nowe możliwości dla turystów pragnących podziwiać królewskie grobowce starożytnego Egiptu i poznawać historię ich odkrywania bez ograniczeń wynikających z konieczności poruszania się po starożytnych, często osłabionych i uszkodzonych konstrukcjach.
Wiele królewskich grobowców w Tebach Zachodnich pozostaje zamkniętych dla zachowania ich stanu, inne wkrótce powinny być zamknięte dla zwiedzających z powodu zachodzących procesów erozyjnych i powstających uszkodzeń. (PAP)
jot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.