Dorastanie w ubóstwie wpływa na pracę mózgu w życiu dorosłym

Doświadczenie biedy i związanego z nią przewlekłego stresu w dzieciństwie może spowodować problemy związane z regulacją emocji w życiu dorosłym - wynika z analizy opublikowanej przez pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zespół naukowców z czterech amerykańskich uniwersytetów (Illinois, Cornell, Michigan i Denver) ustalił, że osoby, które w wieku 9 lat żyły w ubogich rodzinach, w wieku 24 lat wykazywały większą aktywność ciała migdałowatego, tj. ośrodka odpowiedzialnego za przetwarzanie emocji oraz pomagającego tworzyć wspomnienia stresujących doświadczeń. Mniejszą aktywność zaobserwowano natomiast w korze przedczołowej, regulującej negatywne emocje.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat 49 osób, biorących udział w szerzej zakrojonych badaniach dotyczących ubóstwa. Pod uwagę wzięte zostały także takie czynniki jak relacje rodzic-dziecko, inne rodzaje stresorów i ogólny rozwój społeczno-emocjonalny.

Podczas rezonansu magnetycznego badacze analizowali aktywność poszczególnych obszarów mózgów uczestników, gdy wykonywali oni zadanie polegające na hamowaniu negatywnych emocji, które wyzwalane były przez oglądane zdjęcia.

"Jasne jest, że negatywny wpływ ubóstwa może wyzwolić kaskadę czynników ryzyka problemów zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie było zbyt wiele wiadomo na temat tego, w jaki sposób to doświadczenie wpływa na pracę mózgu, zwłaszcza w zakresie regulacji emocji" - mówi jeden z autorów badań prof. K. Luan Phan z Uniwersytetu Illinois.

Dysfunkcje w obrębie ciała migdałowatego i kory przedczołowej związane są z rozwojem takich zaburzeń jak depresja, stany lękowe, zachowania agresywne, a także z powstawaniem uzależnień. (PAP)

koc/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera