Grzeczna małpia pogawędka

Nie tylko ludzie wiedzą, co to grzeczna rozmowa. Również niewielkie małpki zwane marmozetami potrafią "gawędzić" nawet przez pół godziny, zabierając na zmianę głos. Wyniki ich obserwacji opisano w "Current Biology".

"Byliśmy zdziwieni tym, jak niezawodnie marmozety (grupa małych małp obejmująca kilka gatunków - PAP) zabierały na zmianę głos w ramach wyraźne współpracy. Zwłaszcza, że najczęściej zachowywały się tak spotykając osobniki inne, niż ich własny partner - podkreśla Asif Ghazanfar z Princeton University (USA). - Ich spotkania są przez to o wiele bardziej podobne do rozmowy ludzi, a jednocześnie różnią się od skoordynowanych nawoływań zwierząt - takich, jak ptaki, żaby czy świerszcze, które mają związek z godami lub obroną terytoriów".

Innymi słowy, zarówno ludzie, jak i marmozety zdają się chętnie "rozmawiać" z innymi według określonych zasad - tak, by uniknąć grubiańskiego wchodzenia sobie w słowo. Pod tym względem marmozety okazują się zwierzętami wyjątkowymi - zaznaczają badacze i dodają, że szympansy i inne małpy człekokształtne "nie tylko nie zabierają głosu na zmianę, ale też chyba w ogóle mało się do siebie odzywają".

Ghazanfar i główny autor badania Daniel Takahashi badali marmozety z powodu dwóch cech wspólnych z ludźmi: małpki te są dla siebie najczęściej przyjacielskie i porozumiewają się głównie za pomocą głosu. Naukowcy podejrzewali, że te cechy powinny sprzyjać samokontroli - typowej dla dobrej rozmowy, która pozwala rozmówcom zabierać głos na zmianę.

W trakcie badań umieścili marmozety w przeciwnych kątach pomieszczenia, w którym mogły się one słyszeć, ale nie widzieć. Później nagrywali zwierzęta. Jak stwierdzili, dwie marmozety właściwie nie odzywają się jednocześnie. Każda z nich słucha drugiej, a potem odczekuje około pięciu sekund, i dopiero wtedy jej odpowiada. Małpki stosują się zatem do niepisanych zasad uprzejmej konwersacji. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera