Prof. Roman Słowiński w Europejskiej Akademii Nauk

Prof. Roman Słowiński z Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej został członkiem Europejskiej Akademii Nauk „Academia Europaea” w sekcji Informatics. "Do +Academia Europaea+ należy 58 uczonych z Polski" - poinformowała Jolanta Szajbe kierownik Działu Informacji i Promocji Politechniki Poznańskiej.

Prof. Roman Słowiński jest założycielem i kierownikiem Zakładu Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. Od 1991 r. jest profesorem zwyczajnym na Politechnice Poznańskiej, a od 2002 r. także profesorem zwyczajnym w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Jego specjalnością naukową są badania operacyjne i wspomaganie decyzji, a w szczególności wielokryterialne wspomaganie decyzji. Jest m.in. autorem oryginalnej metodyki wspomagania decyzji w oparciu o wiedzę odkrytą z danych obarczonych naturalnymi „niedoskonałościami”. Do tych niedoskonałości należą: niedokładność, niepewność, niespójność i niekompletność. Za to osiągnięcie otrzymał w 2005 r. nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, nazywaną "Polskim Noblem".

Jako autor lub współautor opublikował 14 książek oraz ponad 400 artykułów naukowych, w tym ponad 180 artykułów w wydawnictwach z tzw. listy filadelfijskiej. Wypromował 26 doktorów, z których pięciu jest po habilitacji.

Trzy uniwersytety zagraniczne nadały mu tytuł doktora honoris causa: Faculté Polytechnique de Mons (Belgia) – 2000 r., Université Paris Dauphine (Francja) – 2001 r., Technical University of Crete w Chanii (Grecja) – 2008 r. Za swoją działalność naukową otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złoty Medal EURO (Association of European Operational Research Societies, Aachen, 1991), nagrodę im. F. Edgewortha i V. Pareto (International Society on Multiple Criteria Decision Making, Cape Town, 1997), Subsydium Profesorskie „Mistrz” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2001), Nagrodę Naukową Miasta Poznania (2003).

"Academia Europaea" to europejska pozarządowa naukowa akademia założona w 1988 roku. Jej członkami są naukowcy i uczeni, propagujący naukę, edukację i badania, wśród nich 52 laureatów Nagrody Nobla. Polskę reprezentują m.in. prof. Maciej Żylicz, prof. Michał Kleiber, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Mieczysław Mąkosza.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Piotr Nyga i Michał Nowak. Fot. WAT

    Powierzchnia rzeźbiona nanodłutem laserowym dla udoskonalenia maleńkich kamer

  • Źródło: WAT

    Sztuczna inteligencja oszacuje wysokość budynków i przeszkód wokół lotnisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera