Chemia w pokazach na Wydziale Chemii UG

Na kolejny cykl otwartych pokazów chemicznych zaprasza dr Tomasz Pluciński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Wykładowca wyróżniony w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki" przez kolejny rok będzie prezentował atrakcyjne doświadczenia i wyjaśniał arkana swojej specjalności osobom interesującym się chemią: studentom, nauczycielom, uczniom. Pierwsze spotkanie już 25 października.

Tematem przewodnim najbliższego spotkania będzie m.in. ekologia. Zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z oszczędzaniem wody i energii w życiu codziennym, zasadami racjonalnego mycia czy toksycznego spalania odpadów. Dr Pluciński wyjaśni, do czego służy aktynometr Parkera.

Podczas kolejnych spotkań w programie pokazów znajdą się m.in. doświadczenia związane z modelem hydraulicznym równowagi chemicznej, zobojętnianiem wody sodowej, działaniem anhydrazy węglanowej krwi, wykrywaniem bardzo słabych kwasów i bardzo słabych zasad. Wykładowca zajmie się też gazowym oscylatorem azotowym, pokaże bijące "serce rtęciowe", opowie jak działają katalizatory. Będzie mówił o syntezie wody na kontakcie palladowym, napięciu powierzchniowym, dializie, ciekłych kryształów, chromatografiii. Przeprowadzi barwne reakcje analityczne.

Ze szczegółowym programem pokazów można będzie zapoznać się na stronie www.chem.ug.edu.pl/~tomek/  Informacji można też zasięgnąć telefonicznie (058) 523 52 00 lub mailowo: tomek@chem.ug.edu.pl

Dr Tomasz Pluciński od około 30 lat omawia i przedstawia reakcje fotochemiczne, enzymatyczne oraz wiele spektakularnych reakcji, np. „wytrysk Ludwika”. Jego prezentacje corocznie uświetniają imprezy Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Otwarte pokazy doświadczeń chemicznych są dla niego okazją na zaprezentowanie mało znanych, a jednocześnie bardzo atrakcyjnych doświadczeń, na które nie ma czasu i odpowiednich odczynników nie tylko w szkole, ale nawet na uczelni.

Jego zajęcia odbywać się będą co dwa tygodnie, w piątki, o godz. 17.00 w Audytorium 1 w gmachu Wydziału Chemii UG, przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera