W czasach dinozaurów krokodyle radziły sobie znakomicie

W czasach dinozaurów krokodyle stanowiły zróżnicowaną grupę gadów, doskonale przystosowaną do różnych warunków środowiska.

Dzisiaj większość krokodyli zamieszkuje środowisko słodkowodne, żywiąc się rybami i ssakami. Jednak ich przodkowie reprezentowali dużo większą różnorodność biologiczną. Być może dzięki temu krokodyle przetrwały, mimo że od 235 do 65 mln lat temu musiały żyć razem z dinozaurami.

Część krokodyli była przystosowana do biegania po lądzie niczym psy, inne zaś zaadaptowały się do życia w oceanie, gdzie polowały, podobnie jak obecnie orki – piszą naukowcy na łamach najnowszego numeru „Proceedings of the Royal Society B”.

Wyniki badań oparto na analizie budowy i działania żuchw ponad 100 krokodyli kopalnych. Okazało się, że dużą bioróżnorodność osiągnęły one w okresie kredowym, dostosowując się do wielu nisz ekologicznych. To wtedy wyewoluowało u nich „opancerzone” ciało.

"Przodkowie krokodyli mają fascynującą historię, relatywnie mało znaną w porównaniu z historią dinozaurów. Były to zupełnie inne stworzenia od tych, które znamy dzisiaj, znacznie bardziej zróżnicowane. Nasze badania dowodzą, że miały bardzo dużą zdolność adaptacyjną" - podsumowuje Tom Stubbs z University of Bristol.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera