Kolejny gen sprzyjający rakowi jajnika

Brytyjscy naukowcy odkryli u myszy kolejny gen, którego mutacja może zwiększać zagrożenie rakiem jajnika – informuje „Nature”.

Jak wykazali specjaliści z London Research Institute, u myszy pozbawionych genu Helq, dwukrotnie częściej niż zwykle rozwijał się guz jajnika, występowały także objawy niepłodności. Jeśli mutacje tego zaangażowanego w naprawę DNA genu odgrywają podobną rolę u ludzi, mogą się pojawić testy oceniające jego działanie.

Rak jajnika jest nowotworem trudnym do wczesnego rozpoznania, problemy sprawia także jego leczenie, dlatego każdy postęp w badaniach nad nim może mieć istotne znaczenie kliniczne. Jeśli testy badające właściwości genu Helq okażą się przydatne u ludzi, kobiety z grupy ryzyka można będzie zawczasu dokładnej obserwować.

Ryzyko wystąpienia raka jajnika to około 2 proc. – a zatem w ciągu całego życia choruje na niego co 50. kobieta. Jednak choroba częściej występuje u kobiet, w których rodzinie występował już rak piersi bądź jajnika. Szczególnie częsty jest rak jajnika po menopauzie. W Polsce co roku odnotowuje się ponad 3000 nowych zachorowań. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

  • Fot. Adobe Stock

    Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera