Miniaturowe, żywe modele mózgu pomagają naukowcom "zaglądać" w przyczyny chorób spowodowanych uszkodzeniami mitochondriów - struktur komórki, które produkują energię. Nowa metoda może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia poważnych schorzeń, w tym epilepsji.
Mitochondria to energetyczne centra komórek – przypominają naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen. Struktury te więc podstawową rolę w zaopatrywanie w energię także mózgu. Kiedy przestają prawidłowo działać, pojawiają się choroby, w tym - poważne.
Norweski zespół, dzięki wykorzystaniu najnowszych postępów w manipulowaniu komórkami macierzystymi, wyhodował organoidy (uproszczone, żywe modele) mózgu. Z ich pomocą bada teraz, jak różne genetyczne mutacje wpływają na tworzące mózg komórki.
"Mini-mózgi dają nam wyjątkową możliwość zrozumienia mechanizmów rozwoju chorób na poziomie komórkowym i testowania potencjalnych terapii. To znaczący krok w kierunku opracowania nowych metod leczenia schorzeń, takich jak ciężka epilepsja" – mówi Kristina Xiao Liang, autorka publikacji, która ukazała się w piśmie "Advanced Science" (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/advs.202307136).
Minimózgi pozwalają bowiem na dokładne przyglądanie się złożonym procesom prowadzącym do powstawania chorób oraz testowania nowych podejść terapeutycznych. Inne badane zaburzenia to m.in. choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
"Te choroby często wiążą się z dysfunkcją mitochondriów, którą można badać w minimózgach. Pozwalają one naukowcom analizować postęp choroby w czasie rzeczywistym, testować spersonalizowane terapie i identyfikować nowe cele dla leków. Chociaż minimózgi znajdują się jeszcze w fazie rozwoju, już pokazują, że możemy poszerzyć naszą wiedzę i możliwości leczenia tych schorzeń, potencjalnie rewolucjonizując tę dziedzinę medycyny" – podkreśla Liang. (PAP)
Marek Matacz
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.