Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polichlorowane bifenyle (PCB) mogą mieć wpływ na późniejsze zachowanie potomstwa szczurów wystawionych na działanie tych chemikaliów - informuje „Journal of the Endocrine Society”.

PCB są zakazane od dziesięcioleci, ale nadal obecne w środowisku. Ich obecność stwierdzono w zanieczyszczonej glebie, osadach i niektórych rodzajach ryb. Są łączone z zaburzeniami lękowymi oraz problemami z rozrodczością.

„Odkryliśmy, że u szczurów narażonych na działanie PCB w okresie okołoporodowym mogą nastąpić zmiany hormonalne" — powiedziała dr Andrea Gore z University of Texas w Austin (USA). "Nasze badanie zostało poparte wcześniejszymi wynikami” - dodała.

Związki endokrynnie czynne (EDC) to związki chemiczne o budowie zbliżonej do naturalnych hormonów, przez co mogą wpływać na działanie układu hormonalnego człowieka. Mogą powodować choroby takie jak nowotwory, zaburzenia rozrodcze, otyłość i zaburzenie neuroendokrynne.

Podczas badań naukowcy podawali PCB lub placebo około 40 ciężarnym szczurzycom i wykazali, że związki te mogą przeprogramować rozwijający się układ neuroendokrynny ich potomstwa i prowadzić do problemów neurobehawioralnych, we wczesnym okresie życia.

Jak wskazują autorzy badań, ludzie mogą być bardziej od szczurów podatni na skutki działania PCB w okresie okołoporodowym, czyli od poczęcia do około roku po leczeniu.

„Potrzebne są dalsze badania, które wyjaśniłyby mechanizmy, dzięki którym PCB prowadzą do zaburzeń behawioralnych i fizjologicznych” — zaznaczyła Gore.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

  • Fot. Adobe Stock

    Enzym, który mógłby zwalczać otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera