Co dziesiąty zgon w Europie spowodowany chorobą płuc

Choroby płuc odpowiadają za jeden na dziesięć zgonów w Europie, przy czym w największym stopniu przyczynia się do tego palenie papierosów - wynika z badań Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc, opublikowanych w zbiorze raportów "European Lung White Book".

Do najczęstszych przyczyn zgonów zalicza się rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i gruźlica. Naukowcy przewidują, że umieralność z powodu dwóch pierwszych chorób w ciągu następnych 20 lat wciąż będzie wysoka. Choć od lat 70. odsetek palaczy w wielu krajach systematycznie malał, wysoka umieralność będzie odbiciem długoterminowych skutków tego nałogu.

Biorąc pod uwagę samą Unię Europejską, choroby płuc są przyczyną co ósmego zgonu. W największym stopniu dotyczy to Belgii, Danii, Węgier, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Najmniej zgonów z powodu chorób płuc odnotowuje się w Finlandii i Szwecji.

"Jeżeli chcemy wpłynąć na długość i jakość życia Europejczyków, a także zmniejszyć obciążenie ekonomiczne, jakim są koszty związane z chorobami płuc, musimy udoskonalić zarówno leczenie, jak i działania prewencyjne" - podkreśla prof. Francesco Blasi, jeden z autorów raportu.

"Rak płuc i POCh zabijają dziesiątki tysięcy osób rocznie. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieje ponad 40 różnych rodzajów chorób płuc. Umieralność z powodu niektórych z nich, jak idiopatyczne włóknienie płuc czy międzybłoniak opłucnej, rośnie systematycznie od kilku dekad" - dodaje w komentarzu prof. Richard Hubbard z British Lung Foundation.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera