Niedługo kolejna edycja archeologicznego festynu w Biskupinie

Pokazy walk i wydobywania zabytków z dna, warsztaty rekonstrukcji czy konserwacja ceramiki pradziejowej to niektóre z atrakcji, czekające na gości Festynu Archeologicznego, który odbędzie się od 14 do 22 września w Biskupinie.

XIX Festyn Archeologiczny - pod hasłem "Archeologia - zawód czy przygoda" -organizuje Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Odwiedzający Biskupin będą mogli uczestniczyć w prezentacjach, warsztatach, ćwiczeniach i wykładach związanych z pracami archeologicznymi prowadzonymi na ziemi, pod wodą lub w powietrzu, badając to, co widać na powierzchni, jak i to, co może być ukryte pod ziemią. "Najwyższej klasy specjaliści nauk przyrodniczych i technicznych wprowadzą zwiedzających w tajniki dziedzin wspierających badania archeologiczne"- zapowiadają organizatorzy imprezy.

Organizatorzy przygotowali też dodatkowe atrakcje: pokazy walk i uzbrojenia wojowników, prezentacje polskich i zagranicznych rekonstruktorów, repliki dawnych budowli i przedmiotów, koncerty, warsztaty i konkursy. Muzeum będzie zaś można obejrzeć wystawę "Fenomen Nidajna", która - jak zapowiedziano - "wprowadzi zwiedzających w niezwykłą atmosferę kultowego bagna, dawnego jeziora, pierwszego odkrytego w Polsce miejsca ze śladami nieznanych dotąd rytuałów składania wodnych darów z czasów upadku Imperium Rzymskiego".

Na terenie rezerwatu na zwiedzających będą czekać wystawy fotograficzne, które pozwolą poznać osiągnięcia ekspedycji archeologicznych Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego prowadzących badania w Polsce i zagranicą.

Ponadto w programie festynu znalazły się pokazy wydobywania zabytków z dna, pokazy dawnego sprzętu do nurkowania, prezentacje metod i urządzeń używanych do rozpoznania stanowisk archeologicznych bez prowadzenia wykopalisk, wykopy archeologiczne ze szkieletowymi atrapami ludzi i zwierząt czy metody konserwacji zabytków.

Prezentacje i wykłady specjalistów pozwolą zwiedzającym m.in. zrozumieć początki polskiej archeologii czy dowiedzieć się, dlaczego dla archeologów ważne są monety.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

alis/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera