Ulubiona muzyka w aucie rozprasza młodych kierowców

Nastolatkowie, którzy prowadząc samochód słuchają swojej ulubionej muzyki częściej nieprawidłowo oceniają sytuację na drodze i popełniają błędy - wykazały badania przeprowadzone w Izraelu, o których informuje serwis Science Daily.

Badacze z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer-Szewie obserwowali 85 młodych świeżo upieczonych kierowców podczas pokonywania sześciu wymagających 40-minutowych tras. Podczas dwóch z nich słuchali swoich ulubionych wykonawców, podczas dwóch kolejnych puszczana była spokojna muzyka sprzyjająca koncentracji, a podczas dwóch ostatnich wycieczek nie odtwarzano żadnej muzyki.

Gdy nastolatkowie słuchali swojej ulubionej muzyki (najczęściej pop, rock, dance, hip-hop i rap) niemal wszyscy (98 proc.) przejawiali średnio trzy zachowania zwiększające ryzyko podczas jazdy (m.in. zła ocena sytuacji, niedokładność, agresywność czy naruszenie przepisów). 32 proc. z nich wymagało nagłej reakcji werbalnej badacza/instruktora, a w przypadku 20 proc. osoba siedząca obok musiała szybko zahamować lub chwycić za kierownicę, by zapobiec kolizji.

Błędy obejmowały przekraczanie prędkości, niezachowywanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, zmiana pasa bez wcześniejszego sprawdzenia sytuacji czy wyprzedzanie z jedną ręką na kierownicy. Gdy trasa pokonywana była w ciszy, błędy pokonywało 92 proc. badanych.

Kiedy jednak kierowcom towarzyszyła muzyka, która miała na celu zwiększenie koncentracji i bezpieczeństwa podczas jazdy (połączenie jazzu i lekkiego rocka), częstotliwość niebezpiecznych zachowań zmniejszała się o 20 proc.

Młodzi kierowcy lubią słuchać szybkiej muzyki bardzo głośno, od około 120 do 130 decybeli. Nie są jednak świadomi, że muzyka bardzo wciąga i zamiast koncentrować się na wykonywaniu manewrów, ich uwagę absorbuje aktywne słuchanie - komentuje Warren Brodsky, autor analizy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera