Zmarła znana rosyjska socjolożka Tatjana Zasławska

Tatjana Zasławska, znana rosyjska socjolożka, ekonomistka i politolożka, zmarła w piątek w Moskwie w wieku 85 lat - poinformował w niedzielę Instytut Socjologii Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN).

Zasławska była współtwórczynią Centrum Lewady, najbardziej cenionej pracowni socjologicznej w Rosji. Wcześniej była organizatorką i dyrektorką WCIOM, czyli Wszechzwiązkowego Centrum Badania Opinii Publicznej, pierwszej tego rodzaju placówki w ZSRR, przekształconej po rozpadzie Związku Radzieckiego we Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej.

Od 1963 do 1988 roku pracowała w Nowosybirsku, w Oddziale Syberyjskim RAN. W 1983 roku pod jej kierunkiem powstał raport na temat gospodarki ZSRR, w którym postawiono tezę, że Związek Radziecki stoi w obliczu krachu gospodarczego. Praca ta trafiła do mediów na Zachodzie i przeszła do historii, jako "Manifest Nowosybirski".

W drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku była jednym z teoretyków gorbaczowowskiej pierestrojki. Uchodziła za bliską doradczynię ówczesnego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Nazywano ją nawet "kobietą, która ma dostęp do ucha Gorbaczowa".

W 1989 roku została wybrana na deputowanego ludowego ZSRR. Była aktywnym członkiem legendarnej Międzyregionalnej Grupy Deputowanych, którą kierował profesor Andriej Sacharow, a która wspierała Borysa Jelcyna, późniejszego prezydenta Rosji.

Była członkinią honorową Polskiej Akademii Nauk.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ fit/ abe/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera