Nowe Centrum Nauki Experyment - siedem razy większe

Centrum Nauki Experyment w Gdyni wkrótce zaprezentuje swoje nowe oblicze. Siedmiokrotnie zwiększyło swoją powierzchnię i zyskało nowe wystawy. Wielkie otwarcie w weekend 7 i 8 września, wtedy bezpłatnie będzie można np. zostać małą krwinką w wielkim sercu czy przeżyć trzęsienie ziemi.

„Experyment ukaże się zwiedzającym w nowoczesnej odsłonie – znajdziecie w nim mnóstwo interaktywnych stanowisk zapraszających do twórczego eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek” – zachęcają twórcy placówki.

Darmowe wejściówki na weekend otwarcia już wkrótce będzie można rezerwować na stronie internetowej Centrum: http://www.experyment.gdynia.pl/

W „Experymencie” będzie można prowadzić doświadczenia na czterech głównych wystawach: „Hydroświat”, „Drzewo życia”, „Akcja: człowiek”, „Niewidoczne siły”.

Twórcy placówki zapewniają, że perłę w koronie wystawy stanowi galeria „Hydroświat”. "Stanowiska dostarczają odwiedzającym mnóstwo zabawy, a przy tym dają możliwość zdobycia wiedzy hydrologicznej. Na wystawie, wcielając się w rolę inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy, poznajemy działanie śluzy, tamy, śruby Archimedesa, a nawet mamy szansę stworzyć dwumetrowy wir wodny" - czytamy w opisie wystawy.

Wystawa "Drzewo życia" przybliża odwiedzającym spójność, piękno i fascynujące działanie przyrody. Punktem centralnym galerii jest tytułowe "drzewo życia" – spektakularne stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy tej części przestrzeni wystawienniczej.

Goście będą mogli np. na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi, a także zrozumieć, jak orientują się w przestrzeni nietoperze. Będzie można również sprawdzić się w wirtualnym wyścigu z tymi wolniejszymi i tymi szybszymi zwierzętami. Nie zabraknie stanowisk paleontologicznych i stref wypoczynku.

Eksperymentujący na wystawie "Akcja: człowiek" poznają tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Interaktywne stanowiska odpowiedzą między innymi na pytania: jak jesteśmy zbudowani; jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać. Odwiedzający stają się małą krwinką w wielkim sercu, mogą także przeprowadzić wirtualną operację i sprawdzić, jak będą wyglądać za 30 lat.

Galeria "Niewidoczne siły" udowodni zwiedzającym, że nie trzeba studiować wzorów i wykresów, aby lepiej zrozumieć fizykę. Interaktywne stanowiska pozwolą przyswoić naturę dźwięku czy istotę elektryczności i magnetyzmu. Goście mogą się przekonać, jak prawa fizyki pomagają podnieść samochód jedną ręką lub wzmocnić uchwyt tak, aby bez trudu podnieść bardzo ciężki kamień.

Centrum Nauki Experyment otwarto 1 czerwca 2007 roku w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni. Od tego czasu placówkę odwiedziło ponad 300 tys. gości, przeprowadzono w niej ok. 1600 zajęć dla grup szkolnych, zorganizowano ponad 400 warsztatów rodzinnych, zaprezentowano ok. 200 pokazów naukowych.

Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni odpoczęła się w lipcu 2010 roku. Wraz z nią rozbudowy doczekał się "Experyment". Powierzchnia wystawiennicza w nowym budynku będzie siedmiokrotnie większa i osiągnie aż 3500 m kw.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera