Produkty bezglutenowe - zdefiniowane

Celiakia – inaczej choroba trzewna - to schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego, związanych z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach, np. pszenicy, życie czy jęczmieniu. Reakcja immunologiczna prowadzi do zaniku kosmków jelitowych i niedożywienia. Do typowych objawów należą: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zmęczenie i wysypka.

Zgodnie z nowym standardem produkt bezglutenowy nie może zwierać więcej niż 20 części glutenu na milion. U większości osób chorych na celiakię spożycie takiego produktu nie spowoduje objawów choroby.

Na dostosowanie się do przepisów producenci żywności zasadniczo mają rok, jednak FDA wzywa ich do wcześniejszego spełnienia wymagań.

W USA na celiakię cierpi około 3 milionów osób. Na bezglutenową żywność wydają rocznie ponad 4 miliardy dolarów. Choć na opakowaniach często pojawia się informacja o zawartości pszenicy, w przypadku domieszki jęczmienia i żyta często jej brakuje.

Wprowadzenie standardu zaproponowano jeszcze za prezydentury George\'a W. Busha, jednak konieczność dokładnej oceny spowodowała spore opóźnienie.(PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera