Polacy zamierzają pokonać Wielki Kanion rzeki Kolorado

Fot. PAP/EPA/  Narodowy Park Wielkiego Kanionu 18.08.2008
Fot. PAP/EPA/ Narodowy Park Wielkiego Kanionu 18.08.2008

Kilkunastu członków krakowskiego akademickiego klubu Bystrze zamierza na kajakach pokonać Wielki Kanion rzeki Kolorado w USA. Ekspedycja wyruszy z Polski w piątek i – jak zapewnili organizatorzy – będzie prawdopodobnie pierwszą polską niekomercyjną wyprawą kajakową w ten region.

Właściwy etap podróży – wypłynięcie na wody rzeki – rozpocznie się 7 sierpnia. Wyprawa kajakowa Grand Canyon Colorado 2013 potrwa 18 dni i zakończy się 24 sierpnia. Polacy w ośmiu kajakach przepłyną ponad 450 km rzeki Kolorado. Zmierzą się z kilkuset kataraktami o różnym stopniu trudności. Całe wyposażenie załogi będzie transportowane czterema pontonami, którymi również kierować będą uczestnicy ekspedycji.

Jak poinformował PAP jeden z członków załogi Tomasz Jakubiec, wyjazd jest kontynuacją wyprawy z 1994 roku. Wtedy to osoby należące do klubu turystycznego Bystrze przepłynęli dolny i górny odcinek rzeki. „Okazało się, że grupy niekomercyjne, czyli nie korzystające z dotacji, sponsoringu, ani pomocy zawodowych przewodników, nie mogą pływać po głównym odcinku Kolorado bez specjalnego przygotowania i zezwolenia władz Parku Narodowego Wielkiego Kanionu” - wyjaśnił Jakubiec. Dodał, że w 1994 roku lista oczekujących na to pozwolenie była bardzo długa – liczyła ok. 5 tys. osób. Polacy na wymarzoną przepustkę czekali 17 lat – w 2011 roku otrzymali pozwolenie.

Jakubiec wytłumaczył, że początkowe i końcowe partie rzeki płynącej na dnie Kanionu nie należą do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, dlatego nie obowiązują na niech restrykcyjne zasady. Surowe przepisy panują na środkowym odcinku, który Polacy planują teraz przepłynąć. Ten fragment rzeki stanowi ok. 90 proc. całego odcinka rzeki Kolorado płynącej dnem Kanionu.

Przygotowania do wyprawy trwały półtora roku. „Musieliśmy przede wszystkim przygotować właściwy sprzęt, który władze Parku skrupulatnie sprawdzą w przeddzień spływu. Ważne było zapoznanie się z restrykcyjnymi przepisami, zwłaszcza ekologicznymi, dotyczącymi poruszania się po terenie Kanionu” - opowiedział PAP członek ekspedycji.

Dodał, że wyprawa jest ogromnym wyzwaniem. „Nie ma w Polsce, w Europie, rzeki, którą można by porównać do rzeki Wielkiego Kanionu. Jej jedyną namiastką może być rzeka Inn w Austrii, na której to trenowaliśmy spływy pontonami z długimi wiosłami. Dodatkową trudnością będzie monsunowa pogoda. Spodziewamy się wielu krótkich, ale intensywnych deszczów” - powiedział Jakubiec.

Akademicki Klub Turystyki Kajakowej Bystrze działa przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego członkowie jako pierwsi na świecie pokonali najgłębszy kanion rzeki Colca w Peru, całą rzekę Amazonkę oraz wiele górskich rzek w Pakistanie, Nepalu, Australii i Afryce.

Losy załogi można będzie śledzić na stronie internetowej colorado2013.pl oraz na facebooku.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera