Pływanie pomaga maluchom w rozwoju sprawności i intelektu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzieci, które bardzo wcześnie zaczynają naukę pływania, wyprzedzają swoich rówieśników w rozwoju umiejętności przydatnych później w przedszkolu i szkole, np. wymagającej koordynacji i sprawności ruchowej dłoni - odkryli naukowcy z Australii.

Naukowcy z australijskiego Griffith Institute for Educational Research przez trzy lata systematycznie przepytywali rodziców siedmiu tysięcy dzieci z Australii, Nowej Zelandii i Stanów (maluchy miały wówczas najwyżej pięć lat). Dodatkowo intensywnie badano też 180 dzieci, kiedy miały po 3, 4 i 5 lat.

Okazało się, że dzieci, które od najmłodszych lat uczestniczą w nauce pływania, opanowują wiele umiejętności wcześniej, niż ich niepływający rówieśnicy. "Wiele z tych umiejętności pomaga później małym dzieciom w przejściu do kontekstu związanego z formalną nauką, kiedy idą do przedszkola albo szkoły" - zauważa główna autorka badania, prof. Robyn Jorgensen, cytowana przez serwis ScienceDaily.

Pływające dzieci nie tylko szybciej robiły ogólne postępy w rozwoju, ale też wypadały lepiej w zadaniach wymagających koordynacji ruchowo-wzrokowej, np. cięciu papieru, kolorowaniu obrazków, przerysowywaniu linii i kształtów. Ich przewagę widać było też w wielu zadaniach wymagających sprawności matematycznej. Sprawniej posługiwały się też językiem.

"Wiele tych umiejętności jest cennych dla nauki w innych dziedzinach i na pewno ułatwi dzieciom rozpoczęcie edukacji przedszkolnej i szkolnej" - podkreśla autorka badania, które zrealizowano we współpracy z naukowcami z Griffith University oraz twórcami programów Kids Alive i Swim Australia.

Autorzy badania zauważają, że różnice pomiędzy małymi pływakami a grupą dzieci niepływających są wyraźne niezależnie od sytuacji społeczno-ekonomicznej czy płci badanych. Szczegółowy raport z badań znajduje się na stronie

http://www.griffith.edu.au/__data/assets/pdf_file/0019/470251/early-year-swim-interim-report-2012.pdf (PAP)

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera