Zdjęcia Ziemi z dwóch części Układu Słonecznego

Ziemia na tle pierścieni Saturna, sfotografowana 19.07.2013 r. przez sondę Cassini z odległości półtora miliarda kilometrów. Naszą planetę zaznaczono strzałką. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute.
Ziemia na tle pierścieni Saturna, sfotografowana 19.07.2013 r. przez sondę Cassini z odległości półtora miliarda kilometrów. Naszą planetę zaznaczono strzałką. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute.

Sondy Cassini i MESSENGER wykonały niezwykłe zdjęcia Ziemi i Księżyca, widocznych jako małe kropki na tle kosmosu. Fotografie z dalekich części Układu Słonecznego oaz z jego wnętrza opublikowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Zdjęcia zostały uzyskane 19 lipca przez dwie sondy kosmiczne: Cassini, która bada Saturna, oraz MESSENGER, znajdującą się na orbicie wokół Merkurego. Kolorowe i czarno-białe fotografie pokazują Ziemię i Księżyc widziane z odległości odpowiednio półtora miliarda oraz 98 milionów kilometrów.

Na zdjęciu z sondy Cassini nasza planeta prezentuje się jako mała kropka na tle pierścieni Saturna. W powiększonej wersji zdjęcia widać też Księżyc towarzyszący Ziemi. Z kolei na fotografiach z sondy MESSENGER mamy Ziemię i Księżyc na czarnym tle kosmosu.

„Na zaprezentowanym portrecie Ziemi nie możemy zobaczyć pojedynczych kontynentów, ani ludzi, ale ta jasnoniebieska plamka przypomina nam jak niewielka jest nasza rodzima planeta wobec ogromu kosmosu, a także świadczy o pomysłowości mieszkańców tego małego globu, którzy wysłali automatyczną sondę na tak dużą odległość od swojego domu” - powiedziała Linda Spiker, badaczka z projektu Cassini z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.

Zdjęcie Ziemi będzie fragmentem mozaiki zdjęć całego systemu Saturna, którą przygotowują naukowcy. Mozaika będzie jednak dostępna dopiero za kilka tygodni, gdyż poszczególne fotografie wymagają znacznej obróbki przy łączeniu ich w całość, ze względu na różne kąty widzenia i oświetlenie przy poszczególnych ekspozycjach.

Z kolei na zdjęciu z sondy MESSENGER Ziemia i Księżyc ma po zaledwie jednym pikselu. Wydają się większe, gdyż ekspozycja została celowo prześwietlona.

Wykonaniu zdjęć towarzyszyła akcja promocyjna NASA o nazwie „Wave At Saturn” („Pomachaj Saturnowi”). Agencja zachęcała do odszukania na niebie Saturna, pomachaniu do niego i podzieleniu się w internecie zdjęciami z tej okazji. W akcji wzięło udział 20 tysięcy osób z całego świata. (PAP)

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera