Prawie 30 mln zł z NCN dla sześciu zespołów badawczych

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Niemal 30 mln złotych otrzymało sześć zespołów naukowych w ramach programu Symfonia1 rozstrzygniętego przez Narodowe Centrum Nauki. Po dwa granty otrzymały: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

W programie Symfonia nagradzane są projekty badawcze integrujące informacje, dane, metody, techniki i narzędzia badawcze, perspektywy, idee oraz teorie z dwóch lub więcej obszarów nauki.

W pierwszej edycji programu Symfonia złożono 40 wniosków o finansowanie badań. Ostatecznie nagrodzono sześć z nich.

Najwyższe dofinansowanie - 6,5 mln zł – otrzymały dwa zespoły. Zespół prof. Stanisława Potempy z Uniwersytetu Jagiellońskiego za otrzymany grant zbada „zewnątrzkomórkową aktywność proteolityczną ludzkiego epitelium - rolę w modulacji przekazu sygnału w obrębie nabłonka”. Z kolei prof. Andrzej Wróbel z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie poprowadzi projekt „Kontrola i regulacja zachowań metodami neuroinżynierii”.

Kwotą 6 mln 100 tys. zł nagrodzono badania prof. Tadeusza Sarny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wraz ze swoim zespołem będzie badał „dwoistą rolę światła niebieskiego”.

Grantami nagrodzono też projekty prowadzone przez: prof. Jerzego Duszyńskiego z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, prof. Włodzisława Ducha oraz prof. Bogusława Andrzej Buszewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W konkursie mogą wziąć udział wybitni naukowcy, których badania \"wyróżniają się najwyższą jakością, odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, przyczyniają się do tworzenia nowych wartości i otwierania nowych perspektyw w nauce\".

Z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na realizację międzydziedzinowego projektu badawczego może wystąpić jednostka naukowa bądź konsorcjum naukowe. Zgłaszane badania powinny dotyczyć następujących dziedzin: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce; nauki ścisłe i techniczne; nauki o życiu.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera