W Turcji odkryto rzymską mozaikę sprzed 2000 lat

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku w wiosce Yavru na terenie prowincji Amasya w północnej części Turcji.

Archeolodzy z Zarządu Muzeów Prowincji Amasya odkryli w ruinach starożytnej budowli w stylu pałacowym pozostałości posadzki pokrytej mozaiką sprzed około 2000 lat.

Powierzchnia mozaiki wynosi 30 metrów kwadratowych, a jej unikalne wzornictwo przedstawia rozmaite barwne geometryczne kształty, ułożone w sposób przypominający wzory na tkanych kilimach.

Według prof. Ezdrasza Keskina z Centrum Badawczego Archeologii Czarnomorskiej na Uniwersytecie Hetyckim w Corum, wzory na odkrytej mozaice różnią się całkowicie od innych znalezisk tego typu na stanowiskach archeologicznych w tej części Turcji.

Jak poinformował prof. E. Keskin, posadzka z mozaiką obwiedziona kamiennym krawężnikiem może w swoim wzorze zawierać motyw godła jednostki wojskowej z czasów rzymskich. (PAP)

jot/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera