Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Kraków/ Medycyna i języki obce wśród najpopularniejszych kierunków studiów

Medycyna, języki obce, Dietetyka czy Weterynaria należą do najczęściej wybieranych przez kandydatów kierunków studiów w Krakowie. Wśród kierunków technicznych dużą popularnością cieszy się Gospodarka przestrzenna, Budownictwo czy Inżynieria biomedyczna.

W systemie Uniwersytetu Jagiellońskiego odnotowano ponad 33,2 tys. zgłoszeń kandydatów. Największym zainteresowaniem cieszy się Stomatologia z 15 osobami na jedno miejsce, na kierunku Lekarskim na jedno miejsce przypada ponad 10 kandydatów. Wśród bardzo popularnych filologii największa konkurencja jest na Japonistyce (prawie 15 osób na miejsce), Filologii angielskiej (14 osób na miejsce) oraz filologiach szwedzkiej i hiszpańskiej (po 10 osób na miejsce).

Prawie 10 kandydatów na jedno miejsce odnotowano też na prowadzonym przez UJ wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym kierunku Weterynaria.

Akademia Górniczo-Hutnicza przygotowała dla kandydatów ponad 9,8 tys. miejsc. Zdaniem przedstawicieli uczelni elektroniczna rejestracja cieszyła się zbliżonym zainteresowaniem jak w roku ubiegłym. Każdy z kandydatów w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej mógł wybrać jeden kierunek główny i maksymalnie cztery alternatywne. Łączna liczba rejestracji na poszczególne kierunki to prawie 56,4 tys.

Najpopularniejszymi kierunkami studiów podczas rekrutacji podstawowej na AGH były: Budownictwo (prawie 7 kandydatów na miejsce), Inżynieria biomedyczna (prawie 6 kandydatów na miejsce), Geodezja i kartografia (ponad 5 kandydatów na miejsce) oraz Inżyniera akustyczna (prawie 5 kandydatów na miejsce).

W Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie w tym roku najpopularniejszym kierunkiem jest Dietetyka, na której o jedno miejsce walczy prawie 18 osób. W porównaniu z zeszłym rokiem wzrosło zainteresowanie kierunkiem Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami oraz Gospodarką przestrzenną (po prawie 12 osób na miejsce). Dużo chętnych jest na Biotechnologię, Ekonomię oraz Inżynierię i gospodarkę wodną. Najmniej popularnymi kierunkami w UR jest Rolnictwo (jedna osoba na miejsce) i Ogrodnictwo (niecałe dwie osoby na miejsce).

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zakończył rekrutację z ponad 8 tys. zarejestrowanych zgłoszeń. Wśród najpopularniejszych kierunków wśród przyszłych studentów znajdują się Finanse i rachunkowość oraz Gospodarka przestrzenna. Na obu tych kierunkach o jedno miejsce ubiega się po około pięciu kandydatów. Cztery osoby przypadają na jedno miejsce na Administracji.

W Politechnice Krakowskiej na rok akademicki 2013/14 przygotowano łącznie ok. 5,2 tys. miejsc na studiach I stopnia (3806 na studiach stacjonarnych, 1410 na studiach niestacjonarnych).

Największym zainteresowaniem kandydatów cieszyła się Informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, o jedno miejsce ubiega się tam blisko 8 kandydatów. Informatyka jest także w czołówce popularności na dwóch innych wydziałach PK, na których jest prowadzona. W czołówce, jeśli chodzi o zainteresowanie kandydatów wyrażone liczbą osób na miejsce, są też m.in.: Architektura (ponad 5 kandydatów na miejsce), Inżynieria biomedyczna (prawie 5 kandydatów na miejsce), Nanotechnologie i nanomateriały, Gospodarka przestrzenna, Automatyka i robotyka (po ponad trzech kandydatów na miejsce).

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022