Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Warszawa/ Kierunki ekonomiczne hitami rekrutacji na studia

Ekonomia oraz Finanse i rachunkowość najbardziej obleganymi kierunkami na największych publicznych uczelniach wyższych w Warszawie. Dużą popularnością cieszą się także m.in. Prawo, Geodezja i kartografia oraz Filologia angielska.

Na Uniwersytecie Warszawskim do tej pory w systemie rekrutacji zarejestrowanych jest prawie 49 tys. zgłoszeń. Ponieważ do października trwają jeszcze zapisy na studia drugiego stopnia, a na niektóre kierunki pierwszego stopnia otwarty będzie dodatkowy nabór, liczba zarejestrowanych jeszcze wzrośnie – poinformowała PAP w przesłanym komunikacie Izabela Wołczaska z Biura Prasowego UW.

W zakończonej już rejestracji na studia licencjackie i jednolite magisterskie najwięcej chętnych było na kierunki: Ekonomia (2474 na 180 miejsc), Prawo (1730/400), Filologia angielska (1712/125), Finanse, rachunkowość i ubezpieczenia (1558/200), Zarządzanie (1264/300), Psychologia (1170/150), Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Menedżerskie (1162/75), Biotechnologia (1053/80).

Najwięcej chętnych na jedno miejsce przyciągnęły: Lingwistyka stosowana (język wiodący angielski, drugi włoski) – 23 osoby na jedno miejsce, Orientalistyka, sinologia – 18 os./miejsce, Orientalistyka, japonistyka – 16 os./miejsce.

O miejsce na 34 kierunkach studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oferowanych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) ubiegało się w tym roku ponad 16 tys. chętnych – powiedział PAP rzecznik prasowy SGGW dr inż. Krzysztof Szwejk.

Najwięcej chętnych przyciągnęły kierunki: Finanse i rachunkowość (ponad 1,2 tys. chętnych), Weterynaria (900) i Logistyka (ponad 800).

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunki: Finanse i rachunkowość (ponad 10 osób na miejsce), Dietetyka (7,7 os./miejsce), Biotechnologia (7,13 os./miejsce), Logistyka (6,9 os./miejsce), Weterynaria (6,7 os./miejsce), Gospodarka przestrzenna (6,5 os./miejsce), Technologie energii odnawialnej (5,3 os./miejsce) i Ekonomia (5,1 os./miejsce).

W tym roku o miejsce na studiach w Szkole Głównej Handlowej ubiegało się 3736 osób. Na stacjonarnych studiach licencjackich uczelnia oferuje 1091 miejsc, a na niestacjonarnych (popołudniowych i sobotnio-niedzielnych) 650 – poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik prasowy SGH Marcin Poznań.

Kandydaci na SGH starają się o przyjęcie na uczelnię, a nie konkretny kierunek. Ten wybierają dopiero pod koniec pierwszego roku studiów. W ostatnich latach najczęściej wybieranym kierunkiem były Finanse i rachunkowość.

Uczelnia nie przygotowała w na ten rok żadnych nowości, natomiast bardzo mocno rozwija uruchomione w latach poprzednich kierunki w języku angielskim (3 kierunki na studiach licencjackich: International Economics, Quantitative Methods in Economics and Information Systems oraz Management, a także kierunek Finance & Accounting na studiach magisterskich) – czytamy w komunikacie.

Na Politechnice Warszawskiej od lat najpopularniejszym kierunkiem studiów jest Architektura. Na ten kierunek rekrutacja odbywa się wcześniej niż na pozostałe i oprócz konkursu świadectw obejmuje także egzaminy z predyspozycji (m.in. sprawdzające wyobraźnię przestrzenną) – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Politechniki Warszawskiej, Ewa Chybińska. W tym roku o miejsce na tym kierunku ubiegało się 928 chętnych (11,6 os. na miejsce).

W rekrutacji na pozostałe kierunki na 6 425 miejsc oferowanych w tym roku na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia wpłynęło łącznie 50 tys. aplikacji, co oznacza 7,9 aplikacji na jedno miejsce. Najwięcej aplikacji wpłynęło na kierunek Geodezja i kartografia – 2200.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach: Geodezja i kartografia (18,3 osób na jedno miejsce), Biotechnologia (12,8), Budownictwo (7,3).

Politechnika Warszawska kształci studentów na 32 kierunkach studiów.

PAP - Nauka w Polsce

paul/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022