
W sobotę, 13 lipca, otwarto po siedmioletniej przerwie Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku. Można w nim podziwiać unikalną kolekcję, w tym m.in. pierwszy na świecie zegar wykonany w technologii sygnałów pulsarowych czy nietypowy instrument do gry na dzwonach..
Muzeum Zegarów Wieżowych powstało w 1996 roku. Placówka funkcjonowała i realizowała wystawy oraz projekty badawcze przez dziesięć lat, aż do 22 maja 2006 roku. Wtedy w muzeum, które mieści się w wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny (Aleksandryjskiej) w Gdańsku, wybuchł pożar. Zniszczeniu uległy dachy świątyni i kopuła hełmu wieży. Wszystkie eksponaty przetrwały katastrofę, jednak cześć uległa uszkodzeniu. Przez kolejne lata trwała odbudowa świątyni, finansowana ze środków miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, składek z budżetów innych miast, dotacji rozmaitych przedsiębiorstw i zbiórki publicznej.
„Muzeum Zegarów Wieżowych w nowej odsłonie to: dwie sale wystawiennicze, w których zgromadzono kolekcję zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno-elektrycznego. Obejrzeć można mechanizmy datowane na wiek XIV czy XV, a także i te powstałe po II wojnie światowej, niezwykły instrument do gry na dzwonach: 50-dzwonowy carillon o masie około 17 ton” – informuje Monika Kryger, rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, pod które podlega Muzeum Zegarów Wieżowych.
Obecna wystawa powstała w oparciu o nową koncepcję. Pozyskano również nowe eksponaty. Wśród nich są: jeden z nielicznych zachowanych w Europie oryginalny zegar kolebnikowy, zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych Michała Mięsowicza z Krosna i mechanizm z Wysp Brytyjskich.
Placówka czynna będzie w sezonie letnim do 30 września.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.