
20 lat temu w Warszawie prof. Henryk Skarżyński utworzył Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center". Był to pierwszy w Polsce i drugi w Europie ośrodek kompleksowo leczący wady słuchu.
Po latach, na jego bazie, w Kajetach pod Warszawą powstało Światowe Centrum Słuchu, jedyna taka placówka na świecie. Otwarto ją w 2012 r.
Pomysł utworzenia centrum powstał przed 20 laty, gdy w 1993 r. w Warszawie utworzono Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochler Center”. Placówka zajmowała w budynku lokal o powierzchni 500 m kw.
Szef Światowego Centrum Słuchu prof. Henryk Skarżyński powiedział PAP, że chciał pokazać światu, że my Polacy, nie jesteśmy gorsi i potrafimy od podstaw zbudować nowoczesną placówkę, a potem umiejętnie nią zarządzać.
„Nie mieliśmy jeszcze lokalizacji ani funduszy, ale już wtedy, przed 20 laty, głęboko wierzyłem, że powstanie kiedyś światowe centrum słuchu, o znacznie większej powierzchni” – wspomina prof. Skarżyński.
W 1996 r. „Cochler Center” przekształcono w Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, który przeniesiono na ulicę Pstrowskiego, do budynku po opuszczonym szpitalu Huty Warszawa. Zaledwie rok później rozpoczęto budowę nowej siedziby Instytutu w Kajetanach pod Warszawą.
Jak wspomina profesor, nadal wiele osób nie wierzyło, że powstanie tu nowoczesny szpital z salami operacyjnymi i znakomicie wyposażonym ośrodkiem diagnostycznym, z centrum konferencyjno-szkoleniowym i zapleczem hotelowym dla pacjentów przyjeżdżających z całego kraju.
W maju 2003 r. przy Instytucie utworzono Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy. „To był kolejny krok, by zwiększyć zarówna potencjał naukowy ośrodka, jak i jego bazę kliniczną, żeby poprawić wczesne wykrywanie, leczenie i rehabilitacje zaburzeń słuchu - powiedział prof. Skarżyński. - Wtedy również pokazaliśmy, że dogoniliśmy świat”.
W Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy zaczęto wykonywać najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. W 2004 r. przeprowadzono w nim pierwszą na świecie operację leczenia częściowej głuchoty u dziecka. Było to dwa lata po tym, jak również po raz pierwszy na świecie wykonano tutaj pierwszą taka operację u osoby dorosłej.
Prof. Skarżyński przyznał, że nie chciał na tym poprzestać i postanowił jeszcze bardziej rozwinąć ośrodek. W 2012 r. placówkę przekształcono w Światowe Centrum Słuchu (World Hearing Center - WHC). Powstało ono w nowym, czteropoziomowym budynku o powierzchni 20 tys. m kw.
Centrum wyposażone jest w specjalistyczną aparaturę badawczą, pracownie do badań klinicznych i naukowych, izbę przyjęć i blok operacyjny wraz z oddziałem pooperacyjnym i szpitalnym, laboratorium, centrum treningu operacyjnego oraz multimedialne centra konferencyjne. Można tu przeprowadzać szkolenia specjalistów z obszaru kilku działów medycyny, inżynierii klinicznej, fizyki, akustyki, biocybernetyki i logopedii.
W Kajetanach szkoliło się już 3 tys. otologów i audiologów z całego świata. „Wierzę, że do Polski, do Światowe Centrum Słuchu, coraz częściej będą przyjeżdżać naukowcy z całego świata, aby się uczyć, wspólnie realizować najbardziej ambitne zadania” – deklaruje prof. Skarżyński.
Budowa Światowego Centrum została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz środków własnych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Z okazji 20-lecia powołania pierwszego ośrodka w poniedziałek w Kajetanach odbędzie się uroczyste spotkanie z udziałem zaproszonych gości, m.in. ze świata nauki i polityki.
PAP - Nauka w Polsce
zbw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.