Roślinożerne dinozaury nie wchodziły sobie w drogę

Sukces ewolucyjny wielkich roślinożernych dinozaurów polegał między innymi na tym, że różne gatunki nie wchodziły sobie w drogę.

Jak to możliwe, że na jednym obszarze w tym samym czasie mogły egzystować różne gatunki dużych roślinożernych dinozaurów – to pytanie zadał sobie dr Jordan Mallon, paleontolog z Canadian Museum of Nature.

Mallon postanowił odpowiedzieć na to pytanie, analizując budowę około 100 czaszek dinozaurów różnych gatunków, odnalezionych w Dinosaur Park Formation w kanadyjskim stanie Alberta. Wyniki badań ukazały się w najnowszym numerze pisma „Public Library of Science ONE”.

Badacz wziął pod uwagę 12 cech anatomicznych, które wiążą się z rodzajem pożywienia, m.in. głębokość żuchwy, kąt ustawienia dziobu, osadzenie mięśni i zębów.

Okazuje się, że te duże roślinożerne dinozaury (każdy ważący co najmniej tonę) mogły specjalizować się w różnych typach pokarmu roślinnego, na co wskazuje odmienna budowa ich czaszek.

A zatem różne gatunki dużych roślinożerców mogły jednocześnie żerować na tym samym terytorium, ponieważ faktycznie zajmowały odrębne nisze ekologiczne.

Dinosaur Park Formation datuje się pomiędzy 76,5 a 75 mln lat. W tym miejscu znaleziono około 20 gatunków dużych roślinożerców z okresu późnej kredy. Spośród nich sześć gatunków mogło koegzystować ze sobą w tym samym czasie i miejscu. Wśród nich znajdowały się ankylozaury (opancerzone dinozaury wielkości czołgu), dwa rodzaje hadrozaurów i dwa rodzaje ceratopsidów (dinozaury rogate).

Dla przykładu, ankylozaury prawdopodobnie były wyspecjalizowane w zjadaniu paproci. Ich głowy znajdowały się nisko nad ziemią, a dzioby umożliwiały im efektywne zjadanie dużej ilości roślin o względnie niskiej wartości odżywczej. Jednak w ich obrębie znajdowała się grupa nodosaurydów, które przypuszczalnie potrafiły zjadać twardsze pożywienie. Z kolei ceratopsydy żywiły się średniej wysokości krzewami, a wyższe hadrozaury – częściami roślin znajdujących się wyżej.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera