Do końca września w Muzeum Archeologicznym w Krakowie czynna będzie wystawa „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach”. Ekspozycja prezentuje efektowne zabytki, które dokumentują czasy od neolitu (około 7000 lat temu) aż po okres nowożytny (XVII w.).
Na wystawie można podziwiać ozdoby, narzędzia i broń. Są to przedmioty wykonane z gliny, brązu, żelaza, srebra i złota. Zabytki są przeglądem prawdziwych i czasami zaskakujących w swym charakterze skarbów ludzkiej kultury sprzed tysiącleci czy setek lat.
„Przykładowo, możemy podziwiać artefakty świadczące o kontaktach +słowackiej+ ludności z epoki brązu z cywilizacją mykeńską, przedmioty wykonane przez Celtów i biżuterię z czasów Państwa Wielkomorawskiego” – wyliczają muzealnicy.
Otwarcie wystawy było częścią uroczyście obchodzonego w Krakowie święta narodowego Słowacji – 5 Lipca. To wtedy kraj ten upamiętnia dzień przybycia z Konstantynopola, w 862 r. na teren Moraw i Słowacji misjonarzy Cyryla i Metodego – twórców chrześcijańskiego obrządku słowiańskiego i słowiańskiego alfabetu. Od końcu IX wieku mieszkańcy rejonu Krakowa – Wiślanie utrzymywali ścisłe związki z terenem obecnej Słowacji (Państwem Wielkomorawskim). Ich świadectwem jest przechowywany w Muzeum Archeologicznym w Krakowie największy skarb doby wielkomorawskiej, odkryty w Krakowie na ul. Kanoniczej w latach 70. XX w., złożony 4212 grzywien siekieropodobnych. Jego część można podziwiać na stałej wystawie w krakowskim muzeum.
Autorami wystawy „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach” są: Darius Gašaja i Ján Rákoš Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Natomiast jej kuratorem w Krakowie został Jacek Górski. Ekspozycję przygotowały wspólnie Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach oraz Muzeum Podkarpackie w Krośnie.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.