Ultraostre zdjęcia z teleskopu Gemini South

Pracujący w Chile teleskop Gemini South został wyposażony w nowy instrument optyki adaptywnej, który stosuje aż pięć laserowych gwiazd porównania. Obserwatorium Gemini opublikowało siedem pierwszych zdjęć wykonanych w nowej technice.

Obserwatorium Gemini wyposażyło swój ośmiometrowy teleskop w nowy system optyki adaptywnej (zwanej też adaptatywną albo adaptacyjną) o nazwie GeMS. Umożliwia on jeszcze lepsze niż do tej pory usuwanie atmosferycznych zaburzeń wpływających na rejestrowane obrazy gwiazd.

Systemy tego rodzaju polegają na stosowaniu deformowalnego zwierciadła w teleskopie (lustra wtórnego lub któregoś z kolejnych luster). Zmiany kształtu zwierciadła następują nawet po kilkaset razy na sekundę. Dodatkowo potrzebna jest jasna gwiazda porównania, którą obserwuje się, aby odpowiednio korygować kształt zwierciadła. Jasnych gwiazd na niebie jest niewiele, wobec czego stosuje się sztuczną gwiazdę wytworzoną w atmosferze laserem.

System GeMS rozwinął technikę optyki adaptywnej. Zastosowano w nim aż pięć laserowych gwiazd porównania oraz kilka deformowalnych zwierciadeł. Technika zwana „multi-conjugate adaptive optics” potrafi dodatkowo podczas pojedynczej ekspozycji uchwycić znacznie większy obszar nieba niż było to możliwe do tej pory (od 10 do 20 razy więcej) i na całym polu obraz jest jednakowo ostry. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera