Uczelnie i instytucje

W 2014 roku zakończy się budowa wydziału historycznego UAM

W poniedziałek na poznańskim kampusie Morasko wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Budowa ma zakończyć się jesienią 2014 roku.

Prace związane z przeniesieniem wydziału do kampusu Morasko rozpoczęły się rozpisaniem międzynarodowego konkursu architektonicznego w czerwcu 2011 roku. Jego budowa rozpoczęła się na początku 2013 roku.

\"Wydział w swojej historii wędrował już po kilku budynkach, zawsze upatrując w przenosinach poprawy warunków przeprowadzania badań i dydaktyki. Dlatego też dzisiaj wiążemy duże nadzieje z rozpoczętą budową wydziału na Morasku - powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego dziekan wydziału historycznego dr Kazimierz Ilski.

Za półtora roku do nowego Collegium Historicum przeniosą się instytuty etnologii i antropologii kulturowej, historii, prahistorii, wschodni oraz katedra muzykologii. W centrum miasta pozostanie instytut historii sztuki.

\"Przyjeżdżam co tydzień i oglądam postęp prac budowlanych. Z początkiem roku mieliśmy kilkutygodniowe opóźnienie, ale w tej chwili ekipy murarskie pracują idealnie. Czekam na to przeniesienie, bo warunki, w których pracujemy się poprawiały, ale dopiero ten budynek spełni wymogi XXI wieku\" – powiedział w rozmowie z PAP Ilski.

Do nowego Collegium Historicum przeniesie się 213 nauczycieli akademickich, 70 profesorów i 63 innych pracowników wydziału. Na wydziale studiować będzie prawie 2500 studentów, którzy będą mieli do swojej dyspozycji 14 tys. m2, sale o łącznej pojemności 2100 miejsc oraz bibliotekę, w której znajdzie się 400 tys. woluminów.

Wydział Historyczny powstał w 1975 roku na bazie wydziału filozoficznego, który swoją działalność rozpoczął w 1919 roku.

Budowa wydziału finansowana jest ze środków budżetu państwa oraz środków własnych uczelni. Koszt budowy wraz z wyposażeniem wyniesie 81 mln złotych.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera