Uczelnie i instytucje

Poznań/ UAM z pierwszą w Polsce rezydencją pisarską

Jeden z budynków UAM w Poznaniu (jk/awol) PAP/Jakub Kaczmarczyk
Jeden z budynków UAM w Poznaniu (jk/awol) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Amerykańscy pisarze będą gościć na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza dzięki Fulbright Writer-in-Residence - pierwszej w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencji pisarskiej afiliowanej przy uczelni.

Umowę w sprawie jej powołania podpisały w poniedziałek w Poznaniu rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz dyrektor wykonawcza Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta Justyna Janiszewska.

„Cieszę się, że UAM będzie miał szanse gościć wybitnych amerykańskich pisarzy, którzy nie tylko będą realizować własne zamierzenia artystyczne, ale i wejdą w dialog z naszymi studentami, ze wspólnotą uniwersytecką i z mieszkańcami miasta” – powiedziała w poniedziałek prof. Bogumiła Kaniewska.

Dodała, że to, że pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uniwersytecie zostaje powołana właśnie na UAM, stawia tę uczelnię w awangardzie jednostek, które chcą odpowiadać na potrzeby współczesności, nie tylko w wymiarze techniczno-technologicznym, ale i humanistycznym.

Uczelnia poinformowała, że rezydencja adresowana jest do pisarzy ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie od stopnia kariery. Pierwszy stypendysta przyjedzie na 4,5 miesiąca na UAM w semestrze wiosennym 2025/26. Będzie prowadzić zajęcia ze studentami specjalności artystyczno-literackiej na kierunku filologia polska oraz na kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Weźmie także udział w wykładach otwartych i dyskusjach panelowych oraz w Festiwalu Fabuły 2026.

Inicjatywa jest współfinansowana przez UAM i Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.

„Ten program łączy wszystko, na czym nam w Komisji Fulbrighta zależy. Chcemy być obecni w tych inicjatywach, które przyczyniają się do transferu najlepszych praktyk ze Stanów Zjednoczonych do Polski i z Polski do USA. Mam nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu, że będziemy co roku w stanie zapewnić uniwersytetowi jak najlepszych wykładowców, artystów, pisarzy" - powiedziała Justyna Janiszewska.

Operatorem Fulbright Writer-in-Residence at Adam Mickiewicz University będzie Centrum Afirmacji Literatury, które funkcjonuje na uczelni od 2023 roku.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta promuje relacje i dialog między USA i Polską dzięki długofalowej współpracy na rzecz rozwoju nauki i kultury. W Polsce program Fulbrighta funkcjonuje dzięki dotacjom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. (PAP)

Rafał Pogrzebny

rpo/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera