Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska nową przewodniczącą KRASP

Na zdjęciu prof. Bogumiła Kaniewska. Fot. Adrian Wykrota
Na zdjęciu prof. Bogumiła Kaniewska. Fot. Adrian Wykrota

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, została przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) na kadencję 2024-2028 - poinformował w czwartek UAM. 

To druga kobieta na tym stanowisku. Pierwszą była prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow w latach 2008-2012. 

W mijającej kadencji prof. Kaniewska była członkinią prezydium KRASP, pełniła również funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Wybory nowych władz KRASP odbyły się w czwartek w Warszawie, gdzie od środy w Szkole Głównej Handlowej odbywają się posiedzenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Kadencja nowych władz rozpocznie się 1 września br.

Jak podał UAM, prof. Bogumiła Kaniewska ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskała na podstawie monografii “Opowiedziane. O prozie Wiesława Myśliwskiego”.

W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie literaturą XX wieku, a także teorią przekładu i literaturą dla dzieci. Jest autorką książki poświęconej narracji pierwszoosobowej "Świat w granicach >ja<"; oraz książki poświęconej problematyce polskiej powieści przełomu XX i XXI wieku "Śladami Tristrama Shandy". Jest współautorką podręcznika do teorii literatury (we współpracy z prof. Anną Legeżyńską), kilku książek popularnonaukowych (w tym "Literatury XX wieku" – we współautorstwie z prof. Anną Legeżyńską i prof. Piotrem Śliwińskim).

W roku 2012 objęła stanowisko dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. W 2016 roku została wybrana na prorektor ds. studenckich, a od 2020 roku jest rektorką UAM. Została także wybrana na kolejną kadencję 2024-2028.

Poza tym nadzorowała – w ramach udziału w konsorcjum EPICUR – przygotowanie wniosku, który zaowocował przyznaniem UAM statusu Uniwersytetu Europejskiego. Zainicjowała takie projekty, jak program wsparcia psychologicznego dla studentów, a także akcję "Widzialna Ręka UAM". Bierze aktywny udział w projekcie UAM "Gdy Nauka jest Kobietą".

Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Górnej Alzacji w Miluzie.

Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich tworzą polskie szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Rektorzy zrzeszeni w KRASP mogą działać w ramach konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Członkami KRASP są - obok uczelni publicznych - także akademickie uczelnie niepubliczne, a uczelnie nieakademickie (zawodowe) uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich mogą ubiegać się o status uczelni stowarzyszonej.

Jak wynika z informacji na stronie KRASP, obecnie Konferencję tworzą rektorzy 110 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych. Ponadto 8 szkół ma status uczelni stowarzyszonych.

KRASP występuje do organów władzy publicznej w istotnych sprawach szkolnictwa wyższego, nauki i kultury oraz w żywotnych sprawach środowiska akademickiego. Wyraża z własnej inicjatywy opinie i przedstawia wnioski w sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i kultury.(PAP)

Nauka w Polsce

agt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Dr hab. Sebastian Glatt. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska (archiwum FNP).

    Dr hab. Sebastian Glatt - laureatem Nagrody FNP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera