Uczelnie i instytucje

Przewodnicząca KRASP: dyplom europejski to korzyści dla studentów, uczelni i społeczeństwa

Profesor Bogumiła Kaniewska (ad) PAP/Rafał Guz
Profesor Bogumiła Kaniewska (ad) PAP/Rafał Guz

Dyplom europejski przyniesie realne korzyści studentom, uczelniom i europejskiemu społeczeństwu – oceniła przewodnicza Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Bogumiła Kaniewska. Dodała, że dyplom pozytywnie wpłynie na rozwój programów takich jak Erasmus.

Stanowisko prof. dr hab. Kaniewskiej w sprawie wdrażania Europejskiego Dyplomu (European Degree) do systemu szkolnictwa wyższego przesłało w piątek do PAP biuro KRASP.

„Uczelnie zrzeszone w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich popierają inicjatywę European Degree i opowiadają się za bezzwłocznym wdrożeniem prac nad jej opracowaniem. Jest to istotny element polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w zakresie edukacji. Dyplom europejski może stanowić – w naszym przekonaniu – ważne narzędzie wzmacniające Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego i Europejską Przestrzeń Badawczą” – napisała szefowa KRASP i rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

Dodała, że „zacieśniona współpraca i innowacyjne podejście w edukacji są kluczowe dla budowania spójności społecznej, innowacyjności i konkurencyjności Europy”.

Zdaniem prof. Kaniewskiej realizacja dyplomu europejskiego powinna być oparta na dobrowolności oraz poszanowaniu zasady pomocniczości i kompetencji państw członkowskich UE, żeby „przyczynić się do dalszego zwiększenia pozycji i atrakcyjności europejskiego szkolnictwa wyższego na świecie”.

Przewodnicząca KRASP przekonywała, że inicjatywa European Degree może przynieść liczne korzyści, sprzyjać umiędzynarodowieniu uczelni i tworzyć nowe możliwości edukacyjne – np. w kwestii potrzebnego na rynku pracy kształcenia interdyscyplinarnego i międzysektorowego.

Dyplom europejski – zdaniem przewodniczącej KRASP – pozytywnie wpłynie na rozwój obecnych programów realizowanych wspólnie przez uczelnie z różnych krajów, takich jak Erasmus Mundus Joint Masters, Marie Skłodowska-Curie Actions Doctoral Networks albo European Universities Initiative.

„Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wdrożenie European Degree wymaga czasu i pokonania wielu trudności, wprowadzenia uzgodnień legislacyjnych i finansowych, usunięcia barier instytucjonalnych, pracy nad zmianami w kulturze akademickiej. Projekt ten musi zatem opierać się na zasadzie dobrowolności i poszanowania autonomii akademickiej, w zgodzie z założeniami Procesu Bolońskiego, w atmosferze współpracy i zaufania pomiędzy uczelniami a władzami poszczególnych państw, z wykorzystaniem szerokich konsultacji krajowych i europejskich, z udziałem przedstawicieli całego środowiska akademickiego, w tym studentów” – argumentowała rektorka UAM.

W stanowisku prof. Bogumiła Kaniewska zadeklarowała, że polskie uczelnie zrzeszone w KRASP wyrażają nieustającą gotowość do uczestnictwa w dalszych dyskusjach i pracach nad rozwojem European Degree „w celu wypracowania inicjatywy, która przyniesie realne korzyści studentom, uczelniom i europejskiemu społeczeństwu”.

Dyplom europejski został zaproponowany przez Komisję Europejską wiosną ubiegłego roku. To nowy rodzaj kwalifikacji na poziomie europejskim. Od jakiegoś czasu w UE jest mowa o tzw. joint programmes, czyli wspólnych programach studiów prowadzonych przez różne europejskie uczelnie. Zwieńczeniem takich wspólnych studiów miałby być właśnie wspólny dyplom wydawany przez kilka uczelni.

Plany wprowadzenia dyplomu europejskiego mają też związek z rozwojem inicjatywy Uniwersytetów Europejskich. Chodzi o sojusze zawierane w ramach programu Erasmus+, które zrzeszają ok. 2200 instytucji z 35 państw, w tym 32 polskie uczelnie.(PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wydanie Konstytucji RP na jednej z ław poselskich podczas posiedzenia Sejmu w Warszawie  (amb) PAP/Tomasz Gzell

    Wiceministra nauki: debata wokół płatnych studiów skrajnie nieodpowiedzialna

  • Adobe Stock

    Sejm uchwalił ustawę dot. wiz dla studentów zagranicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera