Instytut Języka Polskiego PAN świętuje swoje 40-lecie

Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie obchodzi w tym roku 40. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji w dniach 11-12 czerwca odbędzie się w stolicy Małopolski konferencja pt. „Przyszłość językoznawstwa, językoznawstwo przyszłości”.

Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie od czterdziestu lat specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych i zróżnicowanych słowników języka polskiego. Pracownicy Instytutu są autorami m.in. "Słownika gwar polskich", "Słownika imion współcześnie w Polsce używanych" oraz "Wielkiego słownika języka polskiego PAN" – liczącego do tej pory ponad 15 tys. i na bieżąco uzupełnianego. Ta ostatnia publikacja jest dostępna bezpłatnie w internecie pod adresem: www.wsjp.pl

Innym powodem zorganizowania konferencji w Domu Gościnnym Uniwersytetu Jagiellońskiego "Przegorzały” są obserwowane współcześnie gwałtowne zmiany językowe, które wymagają nowego, często interdyscyplinarnego podejścia do zagadnień lingwistycznych oraz wypracowania nowych metod i technik opisu.

W programie sesji znajduje się wiele wykładów o różnorodnej tematyce. Prelegenci poruszą m.in. takie zagadnienia, jak dorobek Instytutu Języka Polskiego PAN, relacje między językoznawstwem a marketingiem, socjolekt (gwara) studencka, pożytki z Facebooka dla badań lingwistycznych.

Pełny program obrad można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Języka Polskiego PAN w zakładce Konferencja jubileuszowa IJP PAN.

Organizatorami jubileuszowej sesji są: Komitet Językoznawstwa PAN i Instytut Języka Polskiego PAN. Krakowską konferencję honorowym patronatem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera