Lasy deszczowe odgrywają kluczową rolę w pozyskiwaniu energii wodnej

Wycinka Puszczy Amazońskiej może znacząco zmniejszyć ilość energii elektrycznej uzyskiwanej dzięki hydroenergetyce - wynika z nowego badania.

Badacze na łamach magazynu "Proceedings of the National Academy of Sciences" przekonują, że lasy deszczowe są kluczowe dla przetrwania strumieni i rzek. Jeśli deforestacja będzie postępować, energia produkowana przez jedną z największych na świecie tam - Belo Monte w Brazylii - zostanie zredukowana o jedną trzecią.

Ku energii wodnej jako alternatywnego źródła pozyskiwania energii skłania się wiele państw strefy tropikalnej. W Brazylii planowane jest wybudowanie około 45 nowych elektrowni wodnych.

Tamy, które zwykle stawia się, aby przechwycić energię z wody, powstają głównie w lasach deszczowych. Do tej pory uważano, że wycinka drzew w ich okolicy zwiększa przepływ wody.

W ramach nowego badania przeanalizowano modele klimatyczne dla dorzecza Amazonki i to nie tylko dla rzek, na których postawiono tamy. Okazało się, że lasy mają większe znaczenie, niż do tej pory uważano, gdyż wpływają na poziom opadów, które wypełniają strumienie zasilające rzeki.

"Lasy deszczowe wywołują własne opady - powiedziała portalowi BBC News dr Claudia Stickler z międzynarodowego programu badań środowiska Amazonii IPAM-IP. - Wyciągają wodę z gleby. (...) Oddają wilgoć do atmosfery, co w efekcie przekłada się na opady, które zasilają strumienie".

W związku z obecnym poziomem deforestacji poziom opadów jest o 6-7 proc. niższy, niż mógłby wynosić przy pełnej pokrywie leśnej. Prognozy dla 2050 roku zakładają 40 proc. spadek zalesienia, co oznacza o 35-40 proc. mniej energii elektrycznej.

Budząca kontrowersje tama Belo Monte jest trzecią co do wielkości tego typu budowlą na świecie. Jeśli poziom wylesiania się utrzyma, będzie produkowała o jedną trzecią mniej energii, niż obecnie się zakłada. Odpowiada to ilości energii zużywanej przez 4 mln Brazylijczyków.

Badacze wskazują, że ich badanie świadczy o tym, że tropikalna puszcza jest istotna nie tylko ze względu na bioróżnorodność i magazynowanie węgla, ale i wymierną kwestię produkowania energii. (PAP)

mrt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera