Noblista z chemii na Uniwersytecie w Poznaniu

W Poznaniu gościć będzie wybitny naukowiec amerykański, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii - prof. Thomas R. Cech, który w czwartek wygłosi wykład w Auli Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,

Prof. Thomas Cech został laureatem nagrody Nobla w 1989 roku za odkrycie katalitycznych RNA, które stało się podstawą hipotezy „świata RNA” jako ważnego etapu w powstaniu życia na Ziemi. Obecnie jest dyrektorem BioFrontiers Institute Uniwersytetu Colorado w Boulder. Tematyka badawcza jego zespołu dotyczy m.in. struktury i funkcji telomerazy oraz niekodujących RNA kontrolujących transkrypcję u eukariotów.

Thomas R. Cech dołączył do grona profesorskiego Uniwersytetu Colorado w Boulder w 1978 roku. W 1988 roku został badaczem Howard Hughes Medical Institute na tym uniwersytecie, oraz w 1990 roku otrzymał tytuł Distinguished Professor of Chemistry and Biochemistry.

W 1982 Prof. Cech wraz ze swoją grupą badawczą ogłosił, że cząsteczki RNA z jednokomórkowego organizmu Tetrahymena przecinają oraz tworzą wiązania chemiczne w całkowitej nieobecności białek. W ten sposób pokazał, że RNA nie jest jedynie biernym uczestnikiem w przenoszeniu informacji genetycznej, ale może też posiadać aktywną rolę w metabolizmie komórkowym. Odkrycie samoprzecinających się RNA przez zespół prof. Cecha było pierwszym wyjątkiem od długo utrzymującego się poglądu, że reakcje biologiczne są zawsze katalizowane przez białka. Ponadto stało się ono podstawą do zaproponowania nowego, prawdopodobnego scenariusza powstania życia, ponieważ skoro cząsteczka RNA może zarówno przenosić informację genetyczną jak i być katalizatorem reakcji chemicznych, to pierwszy samoreprodukujący się system mógł być złożony wyłącznie z RNA.

W 2000 roku Prof. Cech objął funkcję prezydenta Howard Hughes Medical Institute, który jest największą prywatną organizacją zajmującą się badaniami biomedycznymi w USA. HHMI wspomaga także edukację naukową na wszystkich poziomach (od szkoły podstawowej do uczelni medycznych) oraz badania międzynarodowe za pomocą programu grantowego o wartości 80 milionów dolarów rocznie.

W kwietniu 2009 roku Prof. Cech powrócił do pełnego zaangażowania w pracę badawczą oraz edukacyjną na Uniwersytecie Colorado w Boulder, gdzie jest także dyrektorem Instytutu BioFrontiers Uniwersytetu Colorado.

Osiągnięcia prof. Cecha zostały wyróżnione nie tylko Noblem, ale także wieloma amerykańskimi oraz międzynarodowymi nagrodami, w tym nagrodą Albert Lasker Basic Medical Research Award (1988) oraz medalem National Medal of Science (1995). W 1987 roku Dr. Cech został wybrany do Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych oraz wyróżniony tytułem profesorskim American Cancer Society.

Wykład (czwartek - 16 maja, ul. Umultowska 89, godz. 12) będzie otwarty, w j. angielskim,  a jego oryginalny tytuł brzmi:“From the RNA World to the RNP World: Ribozymes, Telomerase and lncRNAs".

PAP - Nauka w Polsce

tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera